יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חדש לחיל. נאומי המפקדים פורסם בתאריך 14.05.2012
תגיות: החלפת פיקוד , עידו נחושתן , אמיר אשל
בטקס רשמי בבסיס חצור, "בסיס הבית" של האלוף עידו נחושתן, סיים מפקד חיל-האוויר ארבע שנות פיקוד על הזרוע האווירית של צה"ל. הוא העביר את נס הפיקוד למפקד חיל-האוויר החדש: האלוף אמיר אשל

נאום מפקד חיל-האוויר הנכנס, האלוף אמיר אשל 

ראש המטה הכללי,
מפקדי חיל-האוויר לדורותיהם,
שותפים לדרך,
משפחות שכולות
משפחת נחושתן,
הנבחרת שלי,
אורחים,
מפקדי, לוחמי וכלל אנשי חיל-האוויר בסדיר ובמילואים

מסדר החלפת מפקד חיל-האוויר, אוקטובר 1977, האלוף בני פלד מעביר את הדגל והאחריות הכבדה לאלוף דוד עברי. מחלקת הדגלים נושאת את דגלי הטייסות והיחידות המבצעיות. אחד מחבריה, פרח טיס בתחילת דרכו, דור שלישי ללוחמים, נושא דגלו, נאבק ברוח וחולם.

היום, חזרתי שוב למסדר, הפעם, נושא את דגל חיל-האוויר, מפקדו של החיל. כאן, ניצב גם אבי, לוחם בן 16 בחטיבת גבעתי תש"ח: משחררי בסיס "קסטינה" ודרום הארץ, באמצעים דלים ורוח איתנה. היום, עומדת כאן עוצמה אווירית אדירה לתכלית זהה - הבטחת קיומם של העם והמדינה.

העצמאות השברירית שהוכרזה היום, לפני 64 שנים, הותקפה מייד עם עם לידתה. בקרבות מרים, על הקרקע, נהדפו הפולשים בגבורה ובמחיר דמים כבד. שמיה של המדינה הצעירה היו פרוצים לכל רוח, מזמינים עופות דורסים לעוט על טרפם.

אט-אט חברו רסיסי היכולת האווירית והפכו לכוח רב עוצמה המגונן בכנפיו על המדינה ואזרחיה: שפתו עברית, חשיבתו מקורית והישגיו מרקיעי שחקים. מטוסי החיל הרחיקו טוס מעבר לגבולות המדינה והפכו את שמי המזרח התיכון למשכנם הטבעי. ברעם המנועים ובפסי ההתעבות, בשאון הפצצות ובשברי המיגים, הטילו חתיתם ומוראם למרחקים. הכוח האווירי הפך ליכולת אסטרטגית רבת ערך: מרתיעה ומכריעה!

חיל-האוויר, מארג נדיר של אנשים וטכנולוגיה, תרבות ומורשת, לוחמים בודדים וקבוצה מנצחת, התקפה והגנה, אוויר וקרקע, כלים מאויישים וכאלה המופעלים מרחוק, יכולת מקצועית מעולה ורוח אנושית המעניקה לחיל עילוי ללא גבולות. לוז עוצמתנו הוא האדם: בשירות קבע, מילואים וחובה, קצינים, נגדים, חיילים ואזרחים, נשים וגברים, בתפקידי לחימה ותמיכה. בתחושת שליחות, תוך גילוי מצויינות וחדשנות, אתם מעניקים לחיל את כוחו וכושרו להתמודד עם כל קורא תיגר ואתגר. אתם המנועים והכנפיים עליהם נישא החיל למימוש ייעודו ותפקידיו. אתם המאיץ המשגר חלומות למסלול הגשמתם ובעיות לפיתרונן.

יחד איתנו חבורה גדולה: דמויותיה מטושטשות, שמותיה חקוקים בלוחות האבן, זכרה בליבנו, ציוויה נטוע עמוק בעשייתנו. לה, חלק ניכר בהישגי העבר, והיא מסד להצלחותינו בעתיד. משפחותיהם הם חלק מאיתנו, לעד. גם היום ובעתיד, לא נשקוט עד לחזרת חברנו רון ארד ממשימתו.

עשייה מורכבת מובלת על ידי העומד בראשה. המפקד, מתווה, מכוון, דוחף, נושא באחריות לכל. 33 שנים היה שותף האלוף עידו נחושתן לעשייה. בארבע השנים האחרונות, הוביל את חיל-האוויר. שנים שאנו מטפסים יחדיו, במעלה השירות, אתה הוותיק והבכיר, לעיתים בתפקידים מקבילים ולרוב בעקבותיך. שש פעמים אנו מעבירים פיקוד, מהן פעמיים באותו יום מר וטראגי. חוכמתך, שיקול דעתך, יכולתך להרחיק ראות, היו לקטר המוביל את חיל-האוויר כולו להישגים מרשימים הניכרים לכל. איתך, אורני, במבנה מכונס, אנרגיה בלתי נדלית, מביאה, ביחד, את השלם ה"נחושתני" לתוך החיל. בשם חיל-האוויר אני מודה לך עידו, לאורני, ליאור, נטע ונמרוד, על עשייה ותמיכה ארוכת שנים. הטבעתם חותמכם בחומת בטחון ישראל.

מסביבנו טלטלה היסטורית. סדר ישן נמחה באחת. כוחות אפלים, זרים לערכינו, נישאים בסערה הרחוקה מלבשר על בא האביב. אין איש היודע סופה, מה יהיה מאזן הסיכונים וההזדמנויות? נגזר עלינו לחיות בערפל אי-וודאות: עומדים על המשמר, מתכוננים לחמור ומאפשרים להנהגה המדינית למצות הזדמנויות מתוך עמדת כוח.

במזרח התיכון אין מקום לחלשים. צה"ל חזק ובו חיל-האוויר: זרוע ההרתעה, ההכרעה וההגנה, הם תעודת הביטוח לקיום מדינת ישראל, יהודית ודמוקרטית. השנים הקרובות צופנות בחובן פוטנציאל לתפניות ומבחנים. איננו ששים אלי קרב. אם תיאלץ ישראל לשלוף חרבה מנדנה, יהי חיל-האוויר הלהב החד והקטלני, פועל אלי ניצחון, בטווחים קרובים ורחוקים מאוד, מול טרור, צבאות ואיומים מתהווים. חיל-האוויר יהיה כשיר, זמין ומוכן לכל תרחיש. נעשה מאמץ, עילאי, להתקדם, להתחזק, לגשר על פערים מול האתגרים, ולנצח!

המבחנים הנכונים לנו מחייבים שילוב זרועות, לכדי קבוצה מתואמת שעוצמתה המצרפית עולה על סך חלקיה. זכיתי לשרת במטה הכללי, נחשפתי לצה"ל הגדול, למדתי, והתחזקה בי ההבנה כי שיתוף פעולה מלא ואמיתי עם קהיליית המודיעין, כוחות היבשה והים, ייצור שלם צבאי חזק מבעבר. זו הדרך לחזק את צה"ל, בה נלך.

רוח חיל-האוויר ואנשיו חשובים מכל טכנולוגיה. השילוב ביניהם פורץ כל דמיון. אתגרי העתיד מחייבים מאמץ לחידוש הכוח האווירי, חיזוקו ומיצוי סגולותיו הבסיסיות כמרכיב מרכזי בעוצמת צה"ל. אל לנו להרפות מכך, פן יתברר בעתיד כשגיאה הרסנית.

אני מבקש להודות לך, הרמטכ"ל, על האמון והפקדת חיל-האוויר בידי. זכות גדולה לפקד על החיל. את צעדי אמדוד בקפידה מתוך הבנת המשמעות העמוקה לחיי עם ואדם.

אנשי חיל האוויר ומפקדיו, מוטת אחריותנו משתרעת מאופק לאופק, חשיבותה - עליונה!
עמידה בה דורשת את כל שנוכל לתת כיחידים וכקבוצה. בידנו עוצמה צבאית כבירה.
נקפיד להפעילה במקצועיות ונחישות, נאמנים לערכי המוסר והחוק. נדע להגביה עוף ולהישאר נטועים עמוק בקרקע, נעמוד במשימות, נהיה ראויים לאנשים שהופקדו בידינו ונשמור עליהם.

נממש הנאמר בספר תהילים: "ישראל, גאוותו ועוזו בשחקים".
נעמוד על המשמר,
בוטחים בכוחנו,
מוכנים ודרוכים,
נכונים למלחמה וכמהים לשלום.

נאום מפקד חיל-האוויר היוצא, האלוף עידו נחושתן

"בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי..."
כך נפתחה ההכרזה על הקמת מדינת ישראל - מגילת העצמאות - אשר נחתמה על ידי שלושים ושבעה חברי מועצת העם בעיר תל-אביב, בערב שבת, ה' באייר תש"ח, ארבעה עשר במאי 1948.
היום לפני שישים וארבע שנים בדיוק.

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ,
חבריי למטה הכללי,
האלוף אמיר אשל ובני המשפחה,
מפקדי חיל-האוויר בעבר,
משפחות שכולות,
אורחים ונספחים צבאיים,
משפחתי שלי, אנשי החיל - מפקדים, קצינים וחיילים בסדיר ובמילואים.

חיל-האוויר - ממש כמו מדינת ישראל - החל אז את דרכו יש מאין עם קומץ אנשים, שמונה מטוסים קלים ואף לא מסלול אחד שמיש לטיסה. היום, די במבט אחד מסביב - וגם אל השמיים - כדי לראות שהמציאות עלתה על כל חלום.

פרק אחר פרק הלך החיל והתגבש לכלל כוח מחץ רב-עוצמה, בעל מורשת מפוארת ומוניטין עולמי, המהווה עמוד תווך בביטחון וגם משענת הכרחית לשלום. כל משמרת בעשייתה, מרוץ שליחים נצחי בו עובר הלפיד כציווי ממפקד למפקד.
לפני ארבע שנים ויום, הופקד נס חיל-האוויר - הלפיד - בידי. זו הייתה המשמרת שלי, שלנו. משמרת מורכבת, משמעותית ורבת פעילות, בה נמתחו כנפי החיל מאופק ועד אופק (ואף מעבר) ומגובה האדמה ועד החלל.

קצרה היריעה מלפרט את היקף העשייה בארבע שנים:
- פעילות סביב השעון, שבעה ימים בשבוע לאורך כל השנה - לכלל משימות הביטחון, חלקן עלומות;
- לחימה רצופה ומורכבת בטרור, בכלל זאת מבצע "עופרת יצוקה";
- חיזוק רב משמעות לזרוע הארוכה של החיל - ולא נוסיף;
- הקמת מערך ההגנה האווירית וחיזוק ההגנה על העורף, בכלל זאת פריצת דרך עולמית מוצלחת של יירוט טילים ורקטות באוויר;
- חיזוק שיתוף הפעולה עם כוחות היבשה;
- משימות אינספור לחילוץ והצלת חיים ואף קליטה מהירה של משימת כיבוי אש מהאוויר.

אני חש גאווה רבה גם על העשייה הנרחבת והחשובה לבנין כוחו ועוצמתו של החיל לשנים קדימה, על מהלכי ההיערכות לחיזוק הנגב והגליל, על הרחבתו הניכרת של החינוך הטכנולוגי כמעשה בעל חשיבות לאומית ועל טיפוח מסור של סודנו הגלוי - אנשים ורוח מיוחדת.

אך יותר מכל אני חש גאווה רבה בכם, אנשי החיל בכלל המערכים - בסדיר ובמילואים - שהייתם שותפים כאיש אחד לעשייה המעולה. אני יודע שהעומס המוטל עליכם אינו קל. איני מכיר עוד חיל-אוויר שלוחם יום-יום, נמצא בתנופת פיתוח כזו ונושא באחריות להיקף כה גדול של משימות, מטוסים וטכנולוגיה מורכבת. הירתמותכם נובעת מהכרת הצורך, מהבנת צו השעה ומהיותו של החיל סביבה איכותית ותומכת. עשייתכם היא מקור לגאווה רבה לכולנו!

משפחות יקרות, ההיסטוריה והמורשת של החיל נכתבו במחיר דמים כבד: אלף ארבע מאות שמונים ושניים נופלים, בהם עשרים ושישה שמקום קבורתם לא נודע. גם בשנים האחרונות נוספו משפחות למשפחה הגדולה, גדולה מידי של השכול. זכרם של הנופלים יהיה חרוט על לוח לבי תמיד.

לפני חודשים אחדים מלאו עשרים וחמש שנים לנפילתו של חברנו רון ארד בשבי האויב. אנחנו עדיין מחכים לרון.

בעוד דקות, אעביר את נס הפיקוד לידידי ורעי האלוף אמיר אשל, מפקד מוכשר ומנוסה, מכיר את החיל ומשימותיו. הלפיד יעבור לרץ השבעה-עשר במרוץ השליחים, שיצא לדרכו לפני שישים וארבע שנים.
אמיר, ברגשי גאווה וסיפוק - וגם בהתרגשות - אני מעביר לידיך חיל מוכן, חד ונחוש, מודע לגודל המשימות ולעומק משמעות העשייה; חיל שהתברך בשדרת פיקוד מעולה ובאנשים שמהווים משפחה אמיתית.
בהכירי אותך ואת אנשי החיל כולם - אני בטוח בהצלחתך!

הרמטכ"ל, אני מודה לך על הזכות שניתנה לי לעמוד בראש החיל המופלא הזה ועל הפינה החמה שמצאת לי בליבך. אנשי החיל היקרים, רעי, אני עומד כאן היום מולכם זו הפעם האחרונה ומצדיע.
גאה בכם, מאמין בכם, בטוח ביכולתכם!

"לך שמיים אף-לך ארץ, תבל ומלואה" - זו הארץ, אלה השמיים והם שלנו, לתמיד. 

 
1 | 2
 
האלוף אמיר אשל. "נעמוד על המשמר, בוטחים בכוחנו, מוכנים ודרוכים"
האלוף אמיר אשל. "נעמוד על המשמר, בוטחים בכוחנו, מוכנים ודרוכים"