יומן ארועים

Bookmark and Share
צוותי המסוקים שסיכנו את חייהם קיבלו צל"ש פורסם בתאריך 02.05.2012
תגיות: עיטורים , מפקד חיל-האוויר , יסעור
לפני שש שנים, הוזעקו שני מסוקי יסעור, כדי לחלץ לוחמים שנחשפו בעומק שטח האויב. תוך סיכון חייהם הם נחתו בסמוך למקום הקרב, אספו את הלוחמים וחזרו לישראל. אמש, קיבלו הצוותים צל"שים על אותו הלילה
טל מיכאל ויעל הררי

הם עולים לבמה אחד אחרי השני. שבעה אנשי צוות-אוויר ומכונאים מוטסים בעבר ובהווה צועדים לרקע מחיאות הכפיים הסוערות של המשפחה הקרובה והחברים. שש שנים חלפו מאז לילה בו עלו למסוקים וסיכנו את חייהם כדי להציל לוחמי צה"ל שנותרו בשטח האויב. כשמגיע תורו של אל"ם דניאל שיפנבאור ז"ל, הקהל משתתק. שני ילדים עולים לבמה ומתקדמים יד ביד בצעדים הססניים אל עבר מפקד חיל-האוויר. השבוע, קיבלו את הצל"ש של אביהם, אל"ם שיפנבאור, מוביל הפעולה שנהרג בתאונת היסעור ברומניה והותיר מאחוריו אישה ושלושה ילדים.

באוגוסט 2006, כוחות מיוחדים נכנסו לעומק שטח האויב למשימה חשאית. לא עבר זמן רב, וצוותי המסוקים קיבלו דיווח: יש נפגעים. הכוח הקרקעי נחשף, וניהל קרב תוך כדי נסיונות להמלט. זוג מסוקי היסעור, ובתוכם שמונה אנשי צוות-האוויר, המריאו למשימת חילוץ. הם המתינו באוויר לאישור של מפקד הכוח הקרקעי, שהיה נתון לירי בלתי פוסק משני מוקדים שונים. דקות ארוכות חלפו ושני הצוותים, בהובלת מפקד הטייסת אל"ם שיפנבאור ז"ל, הבינו כי שעות החשכה חולפות במהירות. נותר זמן קצר בלבד לחילוץ לפני שהאור יעלה ויסכן אותם. הם התקרבו אל המקום בחיפוי של מסוק קרב, כאשר אש הנ"מ רק הולכת ונעשית ממוקדת יותר. למרות זאת, המשימה עברה בשלום: הכוח הקרקעי הצליח לעלות במהירות על היסעורים, ויחד הם שבו לישראל.

 

 

 

 

 

 

 "כל מי שעומד כאן הוא גיבור"
כהוקרה על הפעילות שביצעו תוך סיכון חייהם, הוענק אמש צל"ש לאנשי הצוות, אך רק שבעה מהם הגיעו לקבל את התעודות. אל"ם שיפנבאור ז"ל, אשר הוביל את משימת החילוץ, נהרג ב-2010 בתאונת היסעורים ברומניה, יחד עם עוד שישה אנשים. אלמנתו, יעל, קיבלה את הצל"ש בשמו ממפקד חיל-האוויר. "בעיניי, כל מי שעומד כאן היום הוא גיבור, בעל אומץ לב וקור רוח", אמר האלוף נחושתן. "כשמבצעים פעילות מהסוג הזה, הרחק מאור הזרקורים, נאלצים גם לקחת סיכונים. אילולא דני, סביר להניח שהסיפור לא היה עולה לכותרות והיה נשאר צנוע ונסתר ממש כמו האופי המיוחד של דני".

בין מקבלי הצל"ש, היו גם כמה מחבריו הקרובים ביותר של אל"ם שיפנבאור. "אין לי ספק שהצניעות שלו לא הייתה מאפשרת לו לקבל את הצל"ש הזה", סיפר רנ"ג (מיל') מאיר, המכונאי המוטס שבאותו לילה טס במסוק עם אל"ם שיפנבאור ז"ל. "אחת לשבוע אני נזכר בפעולה הזו וחולם עליה בלילה. הצל"ש שקיבלתי עכשיו לא משנה הרבה, אבל הוא מוכיח שהחיל מעריך אותנו ולא שוכח את המבצעים הרבים והמסובכים שביצענו". 

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מקבלי הצל"ש
מקבלי הצל"ש