יומן ארועים

Bookmark and Share
האלוף נחושתן חוזר לבית הספר פורסם בתאריך 29.04.2012
תגיות: עידו נחושתן , מפקד חיל-האוויר , מלש"בים
בבית הספר ליד"ה בירושלים למדו הנשיא לשעבר, יצחק נבון, רבקה מיכאלי, יהורם גאון וגם תמר איש שלום. היום הגיע לביקור בוגר משנת 1975 – מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן
צילום: לילך פלד-צ'רני

בחדר המורים התרגשות גדולה: לא כל יום מגיע בוגר בית הספר שהוא גם מפקד חיל-האוויר. התלמידים מביטים בגאווה, והמורות החדשות מתרגשות לפגוש את המורות הותיקות שהגיעו למפגש המיוחד.

מנהל בית הספר, ד"ר גלעד אמיר, הוציא לכבוד הביקור את התיק האישי של התלמיד עידו נחושתן, שם כתב עליו מחנך הכיתה, אביחי שבטיאל: "התלמיד מתעניין בטבע, ספורט ומטוסים, קורא עיתונות ולומד נגינה על פסנתר. אוסף בולים ומחזיקי מפתחות. נבון, פעיל, נראה כי הוא בעל תכונות של מנהיג", והוא רק בכיתה ו'.

"זו הייתה כיתה נהדרת, ואהבתי אותו מאוד", אומרת דרורה, המחנכת מכיתה י"א. האלוף נחושתן התרגש מאוד להיות שוב בחדר המנהל. "זה נחשב אז, וגם היום, לבית-הספר מאוד יוקרתי והיה קשה להתקבל אליו. שני חברים טובים שלי עברו לכאן וביקשתי מההורים שלי לעבור גם. באתי לראיון הכניסה והיו לי ציונים טובים, אז התקבלתי. המורים כאן הם חלק ממי שאני ומעיצוב האישיות שלי", אמר מפקד החיל.

"הייתי בורח מהמקלט כדי לראות את הלחימה"
באודיטוריום הגדול של בית הספר התכנסו כל התלמידים והמורים, שקיבלו במחיאות כפיים את בוגר בית ספרם. "אנו גאים בכך שבוגר בית הספר הגיע להיות מפקד חיל-האוויר", אמר מנהל בית הספר.

לאחר מכן, סיפר מפקד החיל לתלמידים על ילדותו בירושלים. "במלחמת ששת הימים ישבנו במקלט ומדי פעם הייתי בורח החוצה כדי לראות את הלחימה, ראיתי את מטוסי חיל-האוויר מפציצים, ומאז כנראה נולדה אהבתי למטוסים. זו עוצמה בלתי רגילה". הוא אמר כי שלוש סיבות הביאו אותו היום לבית-הספר: "הראשונה - זה בית הספר שלי והוא השפיע עליי מאוד. באתי בשבילי. הסיבה השנייה - היא אתם. אתם לקראת תקופה משמעותית בחייכם, תקופה בה תתגייסו לשירות בצה"ל, תקבלו עליכם אחריות על הכלל, על נושאים בעלי משמעות לאומית. רוב המשרתים בצה"ל הם אנשים צעירים ואתם הולכים להיות חלק מכך. הסיבה השלישית היא השילוב בין השניים, החינוך והצבא, הקשורים זה בזה. מי שרוצה להשקיע לשנים רבות משקיע בחינוך, וצה"ל עוסק הרבה בחינוך.

"אני נולדתי לתוך מדינה של חופש אך עם מלחמות גדולות. במשך 64 שנות קיום המדינה אין יום אחד שצה"ל לא נמצא בלחימה, וזה הייחוד של מדינת ישראל, מדינה קטנה הנמצאת באזור סוער ועוין. זו עובדת החיים בישראל. ולכן, יש משמעות רבה לשירות בצה"ל. "היכולת הכי חשובה שיש לחיל-האוויר היום היא האנשים שלו, והמצב הבטחוני בארץ לצד חוסר היציבות במזרח התיכון מחייב אותנו לקחת אחריות ולשמור על מה שיש לנו. איננו יכולים לשנות את המציאות הבטחונית, אבל נדרש מאתנו לדעת להתמודד איתה".

מוסר בלחימה, עתיד טייסי הקרב ותקיפה באיראן
התלמידים הצעירים לא הקלו על מפקד החיל ושאלו אותו שאלות קשות: על מוסר בלחימה, על עתיד טייסי הקרב בעידן המטוסים בלתי מאויישים וגם על דעותיו לגבי תקיפה באיראן. "השאלות ששאלתם מצוינות ונשאלות גם בתוך החיל", אמר האלוף נחושתן. "בסופו של דבר אנחנו צריכים להביא פתרונות. הזהירות המופלגת שאנחנו נוקטים לא מוכרת לציבור, ורמת המודיעין והדיוק בפגיעה שאנו דורשים מעצמנו היא מהגבוהות בעולם", אמר בנוגע למוסריות בלחימה בעזה.

אחת התלמידות, המועמדת להתגייס לקורס-טיס בקיץ הבא, שאלה את מפקד החיל מה יהיה על עתיד הטייסים. "אמנם הטכנולוגיה מתפתחת כל הזמן, אך הטייס לא נמצא במטוס רק מסיבות טכניות. בשדה הקרב יש אי-ודאות, ושם צריך את הטייס כדי לקבל החלטות במהירות רבה. אני מניח שיצטרכו טייסים עוד הרבה שנים קדימה, ושיהיה לך זמן רב לטוס", פנה אל התלמידה בחיוך.

התלמידים וגם המורים זכו לזריקת מוטיבציה, ממי שפעם ישב על אותם כסאות עץ באודיטוריום כמוהם והיום הוא מפקד על חיל-האוויר. "בעוד עשרים שנה אתם תנהלו כאן את המדינה", סיכם מפקד החיל. "אני מאחל לכם הצלחה ומאמין בכם ובמורים שלכם".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
בתעודה נכתב כי התלמיד מתעניין בטבע, ספורט ומטוסים
בתעודה נכתב כי התלמיד מתעניין בטבע, ספורט ומטוסים