יומן ארועים

Bookmark and Share
אנשי התקומה: ניצולי השואה שבנו את החיל פורסם בתאריך 18.04.2012
תגיות: שואה , צוות אוויר , מורשת
בערב מרגש להנצחת פועלם, נפגשו חברי קבוצת "מתקומה לשחקים": אנשי צוות-אויר ניצולי שואה. "מתוך הריסות חייהם, הם קוממו לא רק את חייהם שלהם אלא גם את מדינת ישראל ואת חיל-האוויר"
לילך גונן

הם יושבים, צוחקים ומעלים זיכרונות. כולם אנשי צוות-אוויר מראשוני החיל, כולם היוו חלק מרכזי בצעדיו הראשונים של חיל-האוויר ובבנייתו. מאחורי כל אחד מהם מסתתר זיכרון רחוק, וחותם עמוק שהותירה בו תקופת השואה.

פרויקט "מתקומה לשחקים" החל את דרכו לפני כשנה. הוא נולד מתוך הצורך בהכרה ציבורית ובהנצחת דרכם של ניצולי השואה שעלו לארץ ושירתו כלוחמי צוות-אוויר. "אנחנו רוצים לדאוג שהסיפור המדהים שלהם לא יקבר", אמר בח"ק אבי משה סגל, אוצר מוזיאון חיל-האוויר. מטרת הפרויקט היא לחקור ולתעד את קורותיהם של חברי הקבוצה, תוך הדגשת תרומתם לחיל-האוויר וחשיפה של סיפורם יוצא הדופן לציבור.

"אנחנו רוצים להפיץ את הסיפור של האנשים האלה, שמתוך הריסות חייהם קוממו לא רק את חייהם שלהם אלא גם את מדינת ישראל ואת חיל-האוויר", סיפר בהתרגשות אל"ם במיל' אליעזר "צ'יטה" כהן, ממקימי הפרויקט.

בשנות ה-50 ו-60 היוו חברי הקבוצה כמחצית מאנשי צוות-האוויר בחיל. "אנשי התקומה היו טייסים, מפקדי טייסות, מפקדי בסיסים. הם נכחו בצמתי קבלת ההחלטות במטה חיל-האוויר", אמר אל"ם במיל' חיים נווה, אחד הטייסים המעוטרים בחיל ומוביל הפרויקט, וסיכם: "אנשי התקומה הם חלק בלתי נפרד ממורשת חיל-האוויר ומהתקומה שלה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"אנשי התקומה הם חלק בלתי נפרד ממורשת חיל-האוויר ומהתקומה שלה"
"אנשי התקומה הם חלק בלתי נפרד ממורשת חיל-האוויר ומהתקומה שלה"