יומן ארועים

Bookmark and Share
שנה ליירוט הראשון של "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 10.04.2012
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית , פעילות מבצעית
באפריל 2011 חיכו במתח לוחמי "כיפת ברזל", כדי לגלות האם הסוללה תעבוד בפעם הראשונה בה היא מופעלת באופן מבצעי. קול מחיאות הכפיים שלאחר היירוט הראשון סימן את הבאות: כיפת ברזל כאן כדי להישאר
מיכל ויסברוד ויעל הררי

יחידת "כיפת ברזל" מוקמת
אומרים שכל סוף הוא התחלה של משהו אחר. לאחר 35 שנים עמוסות בפעילות מבצעית, בהן חילוץ רכב משוריין שנפגע מירי מחבלים והפלת בכורה עולמית של תותח ה"וולקן", נסגר גדוד ה"סטינגר" 947. במקומו, מוקם גדוד ראשון של מערכת ההגנה האווירית החדשה, "כיפת ברזל".

מתחיל ניסוי מבצעי בבאר-שבע
לאחר שמטחי רקטות משוגרים לעבר ישראל, מחליטים במערכת הביטחון לפרוס - בפעם הראשונה - את מערכת היירוט. סוללת "כיפת ברזל" יוצאת לניסוי מבצעי באזור-באר שבע. "זו הרגשה מיוחדת", מספר סרן איתמר עבו, מפקד הסוללה. "יצאנו ממספר מקומות בארץ כדי להגיע לכאן הבוקר, אחרי לילה בלי דקת שינה, כי אי אפשר לישון בלילה כזה".

 היירוט הראשון של "כיפת ברזל"
בשבעה באפריל 2011, מצליחה המערכת ליירט רקטת גראד שנורתה מרצועת עזה לעבר אשקלון. "זה רגע שכל המערך חולם עליו", אומר בהתרגשות סגן עומר, קצין המבצעים של הסוללה המוצבת שם. "השבוע התבצע השיגור המבצעי הראשון מאז שנות ה-80, שהוא גם השיגור הראשון בעולם של המערכת הזו. אנחנו מתרגשים מאוד. התחושה היא שזו המשימה בה"א הידיעה".

 

סבב הסלמה באזור הדרום
בסוף השנה, שוב מתרחשת התחממות בגזרת הדרום, ועשרות רקטות נורות על שטח ישראל. סוללות "כיפת ברזל" משתלבות במהירה בפעילות המבצעית, מיירטות רקטה מעל קריית מלאכי וממשיכות להגן על יישובי הדרום מפני ירי של טילים, רקטות ופצצות מרגמה.

התעניינות עולמית ב"כיפת ברזל"
בסלון האווירי בפריז, ניצבת מערכת "כיפת ברזל" באור הזרקורים. "יש התעניינות רבה מאוד במערכת", מספר ראש מטה חיל-האוויר. "אנשים מכירים את הביצועים של המערכת ואת ההצלחות המבצעיות שלה. היא יכולה לסייע למדינות אחרות בדיוק כמו שהיא עוזרת לישראל".

הסוללות מיירטות עשרות רקטות. שר הביטחון: "תודה"
במרץ 2012, מתחיל סבב הסלמה אינטנסיבי: תוך שלושה ימים, יותר מ-100 רקטות נורות על ישראל. סוללות "כיפת ברזל" מיירטות עשרות רקטות שהיו אמורות לפגוע בריכוזי אוכלוסייה. שר הביטחון, אהוד ברק, מגיע לאחת הסוללות כדי לשוחח עם הלוחמים: "באתי להגיד לכם תודה". 

 סוללה רביעית מוקמת. בראשה תעמוד מפקדת
סוללה רביעית של "כיפת ברזל" מתחילה באימון ההקמה שלה, לקראת הצטרפות למערך. בפעם הראשונה, תעמוד בראש הסוללה מפקדת: סרן רויטל, קצינה ותיקה במערך ההגנה האווירית, שאינה מסתירה את התרגשותה. "קיוויתי לקבל את התפקיד הזה במשך זמן רב, ואני גאה מאוד שזכיתי בו", היא מספרת. "להעניק לתושבי ישראל תחושה של ביטחון זו זכות גדולה".

 

מה צופן העתיד?
בשנים הקרובות, צפוי מערך "כיפת ברזל" להתרחב באופן משמעותי: לקלוט סוללות נוספות, לפרוס בכל רחבי הארץ ולפתח יכולות חדשות. מערך ההגנה האווירית מסתכל גם לעבר המערכת הבא: "שרביט קסמים", מערכת חדשה פרי פיתוח ישראלי שתתמודד מול איום הטילים בטווח בינוני. זהו צעד נוסף לעבר הגנה אווירית מתקדמת ואיכותית על מדינת ישראל.


 
1 | 2 | 3 | 4
 
שנה חלפה מאז היירוט הראשון של "כיפת ברזל"
שנה חלפה מאז היירוט הראשון של "כיפת ברזל"