יומן ארועים

Bookmark and Share
לחימת הגרילה יוצרת חידושים רפואיים פורסם בתאריך 05.04.2012
תגיות: רפואה , טכנולוגיה , עתיד
אנשי מערך הרפואה סיכמו השבוע את השנה האחרונה – שנה קשה לרפואה בישראל – ודנו גם בעתיד. "בחיל-האוויר צריכים להסתכל גם קרוב וגם רחוק", אמר קצין הרפואה הראשי. "צריך להיות מוכנים לשנת 2030, ולפני כן, להיות מוכנים למחר"
שיר גולן

מערך הרפואה החיל-אווירי הציג הצצה מיוחדת לעתיד הקרוב והרחוק. עולם הלחימה המשתנה לא מותיר לו ברירה אלא לנסות לחזות את הצעד הבא. "סבב ההסלמה האחרון הוכיח לנו שבסיסי חיל-האוויר ממשיכים להיות מטרה מרכזית לאויבינו", אמר ראש להק כוח אדם, תא"ל אילן בוגר. "אנחנו חייבים להיות מוכנים היום", הוסיף קצין הרפואה הראשי בצה"ל, תא"ל יצחק קרייס. "אני לא יודע אם יהיה סבב, מלחמה או מבצע. אני רק יודע שהמוכנות שלנו תיבחן השנה".

אומנם מערך הרפואה לא משתמש בכלי נשק או במטוסי קרב, אך אי אפשר לצאת למלחמה בלעדיו. "אחד המאמצים העיקריים הוא הרפואה המבצעית - המענה הטוב ביותר שאנחנו יכולים לתת לפצועים בשדה הקרב, בחזית, בעורף, בים וביבשה", קבע תא"ל בוגר.

איך ייראה שדה הקרב העתידי?
ישנם אינספור חידושים טכנולוגיים בטיפול בפצועים בשדה הקרב. רעיונות שפעם נשמעו מופרכים, כמו פינוי במסוק בלתי מאויש או צוות רפואי המורכב מרובוטים, עשויים להפוך למציאות. אבל כבר עכשיו, שזור היום-יום הצבאי בהמצאות רפואיות קטנות שמטרתן לעזור לחיילים בשדה הקרב.

"ב-20 השנים האחרונות, אופי הלחימה השתנה מהתמודדות נגד צבא סדיר ללוחמת גרילה בסביבת אזרחים", הסביר קצין הרפואה החילי, אל"ם גיל הירשהורן. "בהתאם לכך מתוכננים גם כלי הנשק, אמצעי המיגון ויכולות פינוי הפצועים. גם המכשירים הרפואיים מותאמים לכך: חיישנים שיכולים לחוש בדופק וחום הפצוע, מערכות הנשמה מתקדמות, חוסמי עורקים שמתנפחים בעת הצורך. מדובר בהמצאות שישנו את מהלך הקרב העתידי".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
בלי מערך הרפואה, אי אפשר לצאת למלחמה
בלי מערך הרפואה, אי אפשר לצאת למלחמה