יומן ארועים

Bookmark and Share
אימון מיוחד לאיתור נעדרים בטייסת כטב"ם פורסם בתאריך 23.02.2012
תגיות: מערך כטב"ם , תרגילים ואימונים
מלבד משימות האיסוף השגרתיות, מוטלת על כתפיהם של מפעילי הכטב"ם גם אחריות מסוג אחר. באימון שהתקיים השבוע, תרגלו טייסת המל"טים הראשונה ויחידה 669 תרחיש של איתור נעדרים. הצצה אל המשימה הייחודית
מאי אפרת

זאת לא משימה שגרתית. מפעילי הכטב"ם (כלי טיס בלתי מאוישים) רגילים לתור אחר מטרות ולאסוף מודיעין. אבל הפעם, כשהם יושבים בקרון, הם לא מחפשים מכוניות חשודות, משגרי טילים או מחסני תחמושת אלא אחרי מצנח, כסא מפלט או חלקים של מטוס שהתרסק. בשעות הבוקר התקבל דיווח: מטוס מסוג "נץ" (F-16) התרסק בשטח מדינת ישראל. אחד מאנשי צוות האוויר כנראה פצוע והשני, ככל הנראה, נהרג. צוות של יחידת החילוץ 669 הגיע למקום ההתרסקות המשוער, צוות גישוש יצא גם הוא למקום ובטייסת "המל"טים הראשונה" הפעילים מיהרו לקרון. הם מקווים שמהשמיים הם יצליחו לשפוך עוד אור על התמונה.

מלחמה מול הזמן
מדובר כמובן בתרגיל. מקורם של השברים בשטח הם לא ממטוס שהתרסק וביער חבויות בובות במקום טייסים, אבל הטייסת ידעה גם מקרי אמת. הטייסת השתתפה בחיפושים אחר התרסקות מטוס ה"סופה" (F-16I) בשנת 2010, באיתור נעדרים במלחמת לבנון השניה ובסריקה של אזור הכרמל בזמן השריפה.
"יש לנו את האמצעים ואת האנשים שיודעים לפענח. בסופו של דבר, לאתר נעדר בשטח זה לא מאוד שונה מלאתר מחבל במארב", מסביר סרן אור, האחראי על התרגיל בטייסת. "זה התחיל ממילואימניק בטייסת שהוא באמת מקצוען ומומחה בפיענוח. יש לנו כמה צוותים שלמדו אצלו והם הכי טובים בתחום". המתאמנים היום, סרן עידן וסגן ע', דווקא לא משתייכים לאותם צוותים יעודיים. עבורם מדובר בפעם הראשונה בה הם נתקלים במשימה שכזו. "לא תמיד נוכל להביא את אותם האנשים ולכן חשוב שיחשפו לזה עוד מפעילים מהטייסת", מסביר סרן אור.

אחרי תדריך משותף עם יחידה 669, מגיעים סרן עידן וסגן ע' לקרון ההפעלה ומתכוננים לטיסה. היום הטייסת מחזיקה בפנקס המכיל את תורת הלחימה, ובכל זאת מצפה למפעילים עבודה לא פשוטה. "טיסה כזו דורשת הרבה יצירתיות, צריך לקחת הרבה דברים בחשבון", מדגיש סרן אור. "יכול להיות שהאדם לא מבין שהוא בשטח ישראל והוא מתחבא, ואז נצטרך לחפש אחר בצבוץ של ראש או יד. ואם אנחנו בשטח אויב אנחנו מנהלים מלחמה מול הזמן, כי צריך למצוא את הטייס לפני שהאויב מגיע".

"בסוף המשמעות היא מציאת אדם חי, או מת"
בקרון האווירה מתוחה, המפעילים סורקים את השטח ללא הפסקה. אפילו בעזרת מבט העל שמתקבל ממצלמת הכטב"ם כזה לקבוע האם מדובר בסלע או בשבר מטוס. לאט לאט מתגלים פרטים נוספים בתמונה, כיסא המלט נמצא, וקל יותר לשער היכן נמצאת הבובה שמדמה את גופת הטייס. לבסוף, בעזרת אנשי יחידה 669, מאותרת הגופה בתוך נקיק ומחולצת בהצלחה.
"זה לא קל", מודה סרן עידן, "צריך להרגיל את העין לסריקות מדוקדקות כדי שלא נפספס. בסוף המשמעות היא למצוא אדם חי או מת וזה מה שכל הזמן עובר בראש. הגיחות אולי סזיפיות, אבל המשמעות ברורה לכולם", הוא קובע. "זה שוחק לשבת שעות ולעשות אותו הדבר. כשלא מוצאים זה מתסכל, אבל חייבים לנסות שוב ושוב", מסכים סגן ע'. "הרגש מעורב בעניין כשאתה יודע שיש מישהו בשטח".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
סורקים כל פינה מקרון המפעילים
סורקים כל פינה מקרון המפעילים