יומן ארועים

Bookmark and Share
"כשצריך, אנחנו טסים בכל מזג אוויר" פורסם בתאריך 16.02.2012
תגיות: מזג אוויר , מטרולוגיה
לקראת הסופה המתקרבת בסוף השבוע יצאנו לגלות איך מתמודדים בחיל-האוויר עם סופות שלגים ואובך כבד, וגם לענות על שאלת השאלות: האם ירד שלג בירושלים?
ליה שנל

בסוף השבוע הזה צפויה לנו סערה גדולה, או "מערכת" בלשון החזאים, שכמותה לא רואים כאן לעיתים קרובות: רוחות חזקות, גשמים, אובך כבד בדרום ובעיקר שלג מהחרמון ועד ירושלים. ומה עושים בחיל-האוויר כשכולם מסתתרים בבתיהם או נוסעים ליהנות מהשלג בהרים? ממשיכים לטוס - אבל בזהירות.

"מערכת בסדר גודל כזה מגיעה בממוצע פעם בשנתיים", מספר סמ"ר טל שמאי, חזאי ומש"ק הדרכה מטאורולוגית ביחידת החיזוי של חיל-האוויר. "יש היערכות מיוחדת, לא בגלל השלג בירושלים אלא בגלל תנאים קשים של רוח ואובך".
האובך הצפוי מחר אמנם צפוי להשרות אווירה עגמומית בקרב הגרים בדרום והמרכז, אך עבור חיל-האוויר הוא מהווה אתגר, והראות המוגבלת תקשה על הטיסות בבסיסי הנגב. מלבד האובך ישתוללו בכל רחבי הארץ במהלך כל סוף השבוע רוחות חזקות שעשויות להגיע למהירות 40 קשר (72 קמ"ש) על גובה פני הקרקע, וכמובן להתחזק בגבהים. "האובך מקשה על נחיתות, והרוח החזקה מקשה בעיקר על כלי טיס קטנים: מטוסים קלים או כלי טיס בלתי מאוישים", מסביר טל. "אבל כשצריך, טסים בכל מצב".

ביחידת החיזוי זמינים תמיד ועוקבים אחרי השינויים כדי לדווח לבסיסים על השינויים במזג האוויר. "מתקשרים אלינו כל הזמן ממגדלי הפיקוח, ולפעמים גם הטייסים מתקשרים מהשטח לשאול מה קורה", מספר טל. "אנחנו מספקים מידע ומייעצים, לכל מערך תעופה יש נהלים שונים והם מחליטים לפי התחזית שלנו אם לעשות שינויים".
ומה לגבי השלג לו מצפים כולם בכיליון עיניים? "ביום שישי ירד שלג בחרמון ובפסגות הרי הצפון והמרכז מעל לגובה 850 מטרים, וביום שבת בפסגות מעל גובה 700 מטרים", מציין טל. "אם מצפים לראות שלג בירושלים הסיכוי הטוב ביותר יהיה בשבת בבוקר, ואולי אפילו תצטבר שם שכבה יפה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
הברק שאחרי הגשם
הברק שאחרי הגשם