יומן ארועים

Bookmark and Share
חוסכים כסף: מתקן חדש לטיהור מים פורסם בתאריך 15.02.2012
תגיות: איכות הסביבה , בסיס רמון , נמרוד שפר
מתקן חדשני לטיהור מי שפכים החל לפעול לראשונה בבסיס רמון. מי הביוב ימוחזרו וישמשו להשקיית הצמחייה בבסיס, ויביאו לחיסכון של מאות אלפי קוב מים בשנה
ליה שנל

מתקן יחודי ויחיד מסוגו בחיל-האוויר לטיהור מי שפכים החל לפעול השבוע בבסיס רמון. לאחר שנים של עבודה משותפת של אנשי הבסיס ומטה חיל-האוויר, נפתרה לבסוף בעיית הביוב של הבסיס והופעלה מערכת שתביא לחיסכון של מאות אלפי שקלים בשנה, לצד חיסכון במשאב היקר ביותר באקלים המדברי - מים.

"מאז שהושבת מכון טהור השפכים המקורי של הבסיס, הביוב זרם במשך שנים רבות לברכות חמצון מחוץ לבסיס והיוו המטרד סביבתי קשה", הסביר רס"ן אדוארד ריפמן, מפקד גף מערכות ביחידת הבינוי של בסיס רמון, האחראי על תפעול ואחזקת המתקן החדש. "הפרוייקט פותר לחלוטין את בעיית הזיהום, ובמקביל מאפשר לנו לחסוך במים ולשמור על הבסיס ירוק".

חיסכון של חצי מיליון שקלים בשנה
המתקן החדש יטפל בכל מי השפכים של הבסיס וישיב כמעט חצי מהכמות בצורת "מים אפורים", מתאימים להשקיה. בימים אלה מסתיים חיבור קו המים להשקיית הפארק של הבסיס, ובהמשך תיבנה מערכת השקיה סגורה שתחובר לשאר הצמחייה בבסיס כדי לנצל את כל המים המושבים. "כשננצל את מלוא כמות המים המותפלים, נגיע לחיסכון של כחצי מיליון ש"ח בשנה", ציין רס"ן ריפמן. בינתיים, המים הנותרים נאגרים לשימוש עתידי.

את הפרוייקט יזם ראש מטה חיל-האוויר, תא"ל נמרוד שפר, כשהיה מפקד בסיס רמון לפני עשר שנים, וכמו כל המעורבים גם הוא התרגש מפתיחת המתקן. "זוהי אמנם לא פעילות מבצעית", אמר תא"ל שפר, "אך זאת פיסת חזון שהתממשה".