יומן ארועים

Bookmark and Share
עסקת ענק נחתמה בין הודו לצרפת פורסם בתאריך 13.02.2012
חיל-האוויר ההודי בחר במטוס ה"ראפאל" של יצרנית המטוסים הצרפתית דאסו, בסיומו של מכרז רכש בשווי 11 מיליארד דולר
ליה שנל

הזכייה של מטוס הקרב הרב משימתי "ראפאל" בתחרות על לבם (וכיסם) של ההודים מהווה קפיצת מדרגה רצינית עבור חברת דאסו, שמעולם לא מכרה את מטוסיה מחוץ לצרפת, ואולי אף תיתן לה יתרון במכרזים בין לאומיים עתידיים. היקף העסקה כה גדול, שהוא זכה להתייחסות מיוחדת מנשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. "הזכייה הגיעה בסיום תחרות קשה אך הוגנת", נאמר בהודעה רשמית שפרסמה לשכת הנשיא. "ה'ראפאל' נבחר על בסיס המחיר התחרותי שלו לצד אורך החיים של כלי הטיס, ובזכות יכולותיו המבצעיות המעולות. מימוש העסקה מוכיח את עומק השותפות האסטרטגית בין צרפת".
הדיונים בנוגע להיקף המדויק של העסקה והטכנולוגיה שתסופק על ידי צרפת ייפתחו בקרוב בתמיכתה המלאה של הממשלה, כך נכתב בהודעה.

המתחרה העיקרי של "ראפאל" בעסקת הרכש ההודית היה "יורופייטר טייפון", שהפסיד בקרב הנוכחי בזירת הרכש הבינלאומית. מדובר בהפסד גדול במיוחד: על פי ההערכות, העסקה תכלול כ-126 מטוסי קרב וציוד נלווה. עם זאת, הפרטים המדויקים יסוכמו רק בעוד מספר חודשים, כשהחוזה הסופי ייחתם.
חיל-האוויר ההודי זקוק למטוסים החדשים כדי להחליף את צי מטוסי המיג-21 המזדקנים שלו, אך על אף שהדגם המתקדם מיג-35 נשקל בשלבים המוקדמים של התחרות, הפעם החליטו ההודים להפוך את הפסים על הדגל ולבחור דווקא במטוס הצרפתי.

 
1 | 2 | 3