יומן ארועים

Bookmark and Share
צעד נוסף לחיזוק ההגנה מפני טילים פורסם בתאריך 09.02.2012
תגיות: הגנה מפני טילים , מערך ההגנה האווירית
חיל-האוויר ופיקוד העורף חולקים משימה משותפת: הגנה על תושבי המדינה מפני מתקפות טילים. בקרוב יעבור חמ"ל פיקוד העורף לצד ה"מנת"ב", המרכז של חיל-האוויר האחראי על משימת גילוי שיגורי טילים והתרעה מפניהם
שיר אהרון ברם

חמ"ל פיקוד העורף, אשר יושב במפקדת חיל-האוויר, יעבור בקרוב למרכז ניהול תמונה בליסטית (מנת"ב) שהפך למבצעי רק בשנת 2010. השינוי נעשה על מנת לייעל את התקשורת והעבודה המשותפת בין המנת"ב לבין החמ"ל.
המנת"ב, שאחראי על משימת הגילוי להתרעה וממוקם באחד מבסיסי חיל-האוויר, עובד בקשר הדוק עם חמ"ל פיקוד העורף, ומעביר לו בזמן אמת מידע על שיגורי רקטות לעבר ישראל. פיקוד העורף, לאחר שקיבל את הדיווח, מפעיל את האזעקות במקומות הנכונים.

מאז תחילת העבודה במנת"ב, ממשיכים לפתח את המשימה ולמצוא דרכים לייעל את ביצועה. "המטרה היא לייעל את העבודה המשותפת בין הגופים", מספר רס"ן אופיר וולפיש, מפקד המנת"ב. "המנת"ב בעיקרו הוא גוף שעובד מול הרבה מאוד גופים אחרים, כמו פיקוד העורף, אוגדת עזה ופיקוד צפון. ככל שהתקשורת בין הגופים תהיה חלקה יותר, כך נצליח לעבוד טוב יותר".

לאחר התרעת המנת"ב, מפעיל פיקוד העורף את האזעקות במקומות הרלוונטים, ומשם - ממשיכה המשימה למערכות ההגנה האווירית השונות, שבמסגרת משימת ההגנה האקטיבית יירטו את הרקטות או הטילים.

כתבה רחבה על המנת"ב תתפרסם בגליון פברואר של ביטאון חיל-האוויר

 
1 | 2
 
מבט אל תוך חדרי החמ"ל. תמונת אילוסטרציה
מבט אל תוך חדרי החמ"ל. תמונת אילוסטרציה