יומן ארועים

Bookmark and Share
מוכנים לכל: טיסה בתנאי אב"כ פורסם בתאריך 16.01.2012
תגיות: טייסת "המסק"ר הראשונה" , תרגילים ואימונים
21 שנים עברו מאז מלחמת המפרץ והאיום הבלתי קונבנציונלי עדיין עומד על הפרק. בטייסות השונות בחיל מוכנים לכל תרחיש, ומתרגלים גם מצב של טיסה בתנאי אב"כ. הצטרפנו לטייסת "המסק"ר הראשונה" כדי לראות איך טסים עם ערדליים
מאי אפרת | צילום:יונתן זלק

במציאות הביטחונית בה אנו חיים, נראה שכמעט כולנו פגשנו מקרוב את מסכת האב"כ. בין אם לפני כעשרים שנה בזמן מלחמת המפרץ, ובין אם בשיעור בטירונות או בכיתה, היא מצאה את דרכה אל הראש שלנו. וכל מי שניסה, גילה במהרה שהגנה מפני איום בלתי קונבנציונלי הוא עסק מסורבל.
עכשיו דמיינו לכם שאתם לא לובשים רק מסכה, אלא גם סרבל פחמי כבד, נעליים, ערדליים, כפפות וקסדה. ואם אפשר להוסיף לכל המעמסה גם משימה קטנה: בעוד מספר דקות אתם ממריאים לטיסה, בהצלחה.

הטייס בערדליים
זה בדיוק מה שתרגלו אתמול טייסי ה"צפע" (קוברה) מטייסת "המסק"ר הראשונה". מתכנן האימון, הנסיין הראשון שמדד את החליפה, חושף את המסקנות לפני הטיסה. "זה מסורבל אבל פחות ממה שחשבתי", מרגיע סרן אסף. "שדה הראיה קטן יותר, יש מעט קושי לנשום והרגשת מוגבלות. זה קצת כמו צלילה בפעם הראשונה, אתה תלוי בגורם אוויר אחר וצריך לסמוך על משהו שהוא לא אתה", הוא מנסה לתאר את ההרגשה.
תוך זמן קצר, שאר הטייסים מבינים בדיוק על מה סרן אסף מדבר. לאחר הדרכה קצרה, כולם מתרגלים אטימה מלאה של חדר המבצעים ומתחילים במלאכת ההלבשה. התרגיל לא פוסח גם על פקידות המבצעים, שמגלות נחישות ונאבקות בערדליים עד שהן סוף-סוף מכסות את הנעליים. כשכולם מוכנים, קצת קשה שלא לצחוק מהמחזה הלא רגיל.
"תיקחו את זה בשיא הרצינות", קורא רס"ן א', סגן מפקד הטייסת. "שני סרבלים, חם ומסובך יותר ללחוץ על הדוושות. זה אירוע שאנחנו צריכים להיות מוכנים אליו, אנחנו לא יודעים איפה הוא יתפוס אותנו. אז אל תורידו את המסכות, למרות שזה לא כיף", הוא מחייך.
גם בליין המסוקים מקבלות את פנינו המסכות המדוברות. הטכנאים, לבושים גם הם בביגוד מגן, מוכנים ומזומנים להמראה ולנחיתה. בסיום, נראה שכולם מקבלים רושם די דומה: השד לא כל כך נורא. "זה הרעיון, לקחת מצב לא מוכר ולראות שאפשר להתמודד איתו ולא להיכנס לבהלה. לדעת שאם נידרש לכך נוכל לעשות את זה", מבהיר מארגן היום, "מה שעובד עכשיו יעבוד גם במצב אמת".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"שדה הראיה קטן יותר, יש מעט קושי לנשום ואתה מרגיש מוגבל"
"שדה הראיה קטן יותר, יש מעט קושי לנשום ואתה מרגיש מוגבל"