יומן ארועים

Bookmark and Share
מעל 600 חרדים התגייסו לשח"ר כחול פורסם בתאריך 04.01.2012
תגיות: שח"ר כחול
על אף הסערה בכלי התקשורת על שירות חרדים בצה"ל ועל התנאים בצבא, ראוי להביט בנתונים ובעובדה שרוב המשרתים החרדים בחיל-האוויר מעריכים את המאמץ שנעשה על מנת לאפשר להם לשרת. מבט אל תוך פרויקט שילוב החרדים בחיל
ליה שנל

פרויקט שח"ר (שילוב חרדים) כחול נפתח בחיל-האוויר בשנת 2007, ומאז פתיחתו כבר הספיקו להתגייס כ-600 חרדים לשורות החיל ולהשתלב בכ-20 מקצועות במערך הטכני. התחשבות מצד המפקדים וכבוד הדדי הם המפתח להצלחת הפרויקט ש-65% אחוז מהמשתתפים בו הם גברים נשואים, ומחציתם הם אבות לילדים. 4 שנים לאחר תחילתו של הפרויקט כבר משרתים בחיל עשרה קצינים בוגרי התוכנית, ומעל ל-90% מהמשוחררים מצאו תעסוקה בתחום הטכנולוגי בתום השירות הצבאי.
סמל עדיאל גרוסמק הוא חייל בן 30, נשוי עם ארבעה ילדים, ומשרת כבודק תוכנה בבסיס צריפין. "רציתי להתגייס הרבה זמן, אבל לא יכולתי עד שהגיעה תוכנית שמתאימה למסגרת המשפחתית והדתית. מספקים לנו את התנאים הכי בסיסיים בשבילנו. זמן ללמוד תורה, אוכל כשר, ואפשרות להיות עם המשפחה", אמר היום סמל גרוסמק. "אני מרגיש שאני תורם לחברה וחלק ממנה כמו כל אחד אחר, ומאמין שמהפקדים שלנו ימשיכו לתמוך בנו וימנעו פגיעה באורך החיים שלנו".

"החיל משקיע משאבים ותקציב ייחודי בפרויקט"
בט"ו באב השנה, ארגן חיל-האוויר אירוע ייחודי לחיילי שח"ר כחול ולנשותיהם שהוזמנו גם כן להכיר את החיל. "בגלל שהפרויקט מתאים לדתיים, עודדתי את בעלי להתגייס. הוא מקבל משכורת, לימודים, מקצוע, וגם הגנה על המדינה, שזה מאוד חשוב", מספרת חגית. "נתנו כאן לדתיים אפשרות להתקדם, לתרום למדינה ולהשתלב בחברה", אמרה אורטל, אשתו של חייל חרדי המשרת בבסיס הטכני. "עוזרים להם עם תנאים טובים, ואם הייתה לי אפשרות גם אני הייתי עושה את זה. אולי הפרויקט הבא יהיה להקים שח"ר כחול לנשים".

רמ"ח חות"ם, אל"ם יואב בר סלע, אמר היום לאתר חיל-האוויר: "החיל משקיע משאבים רבים ותקציב ייחודי לפרויקט שח"ר כחול, ויש לנו תוכנית להקים ביחידת התוכנה של חיל האוויר בית תוכנה חרדי. בחיל כבר משרתים בקבע 50 אנשים מהפרויקט ועשרה קצינים, והוא עוד ימשיך ויתפתח. יש חשיבות רבה לשח"ר כחול ותרומה לשילוב החרדים בחברה הישראלית, ואני מרגישים שיתוף פעולה וכבוד הדדי מכל השותפים".

 
1 | 2
 
"אנחנו מרגישים כבוד הדדי מכל השותפים בפרוייקט"
"אנחנו מרגישים כבוד הדדי מכל השותפים בפרוייקט"