יומן ארועים

Bookmark and Share
טירונים בבסיס הטכני במסע לסיום הטירונות פורסם בתאריך 15.12.2011
תגיות: מערך הטכני , שוחרים , טירונות
פני סגל הטירונים כבר מעוטר בצבעי הסוואה, הנשק בדוק פרוק ונצור, והטירונים מתוחים כסרגל, מחכים לרגע ההזנקה. כך נראתה פלוגת וולקן רגע לפני יציאתה למסע לסיום הטירונות. בסיס הטכני מעולם לא נראה ירוק יותר
יובל צוק | צילום: יונתן זלק

בבסיס הטכני, בעיצומה של טירונות שעלולה להראות שגרתית למי שיביט מבחוץ, התכנסו הטירונים והסגל למסע ראשון מסוגו. ההתרגשות באוויר, ואפילו על פניהם הקשוחות של המפקדים ניתן להבחין בהבלחות של צחוק מתרגש. "המסע מעלה את המוטיבציה של החיילים, סף הגירוי שלהם גבוה יותר. אני מאמין שהחיילים שעושים את המסע גם יהיו חיילים טובים יותר. יראו את זה עליהם במוטיבציה. זו חוויה בלתי נשכחת, תאמינו לי", אומר בהתרגשות רס"ב אביגדור חזן, רס"ר הטירונות.

הטירונים, רובם שוחרים לשעבר וחלקם בוגרי קד"צ, התגייסו לצה"ל בחודש נובמבר, והם עתידים לשרת כטכנאים במערך הטכני של חיל-האוויר, תפקיד שלא נחשב קרבי במיוחד. "במסע יצא לטירונים להתנסות בדברים שלא יצא להם לעשות במהלך השירות, כמו להסתוות, לרוץ. לחוות את הצבא קצת דרך הרגליים", אומרת סגן לילך בריג, מפקדת פלוגת וולקן.

נובמבר 11' עוד לא עייפים
שער הכניסה לבסיס נפתח בשעה 19:26, והטירונים מתחילים את המסע. תוך כדי ריצה הם "מותקלים" על ידי מפקדיהם וצריכים לתרגל מצבי לחימה. "זה טירונות 02 מתקדם", צוחק טוראי אלון עצ'אן, טירון. "זה ממש נותן הרגשה של קרביים", הוא אומר. טוראי אביב נבטי, קיבל את הנשק של הסמלת כאות הצטיינות. "אני באקסטזה", הוא אומר. "הצבע על הפנים, הנשק המקוצר. זה נותן רעל".

בין מספר ברזל אחד למשנהו, מנסות נביחות הכלבים מ'צער בעלי חיים' הסמוך למסלול הריצה לגבור על קולם של הטירונים, אך הכף מוכרעת לטובת הטירונים בכל פעם מחדש, ואת המסוק שעובר מעל ראשיהם באמת רק חדי האוזן הצליחו לשמוע. "התעייפתם?" שואלת מפקדת כיתה 12 את פקודיה בקול צרוד, כיאה לאינטנסיביות שכרוכה בטירונות בשבועה השלישי. "לא, המפקדת", עונים לה הפקודים. מחשבה בראש תוהה על כנות התשובה, אך נעלמת כשהקולות הרצים גוברים בצעקותיהם ולפתע נראים כמו חבורת גולנצ'יקים ברבאק אופייני. "המסע קצר מידי, אבל בכל זאת כיף. הצעקות, הפזצטה, זה זיכרונות שילכו איתי תמיד. וזה גם מגבש חבל על הזמן. לדעתי צריך לעשות את זה כל טירונות, שכולם יחוו את זה", אומר הטירון טוראי ניר אריב, בעודו מגיע למעגן הדיג, נקודת הסיום המיוחלת. שם, חיכה לטירונים מחזה מרשים של במת הטקס, על רקע נוף מעגן הדיג היפהפה, כשעל במת הטקס קורצות סיכות כסף מבריקות המסודרות כמספר המחלקה העתידה לקבלן. בטקס, קיבלו הטירונים בזה אחר זה את סיכות הכומתה, שהכניסו אותן באופן הרשמי ביותר למשפחת חיל-האוויר. "הטירונות היא התהליך המגשר בין להיות שוחר לבין להיות חייל בצבא ההגנה לישראל ובחיל-האוויר. שוחר כבר 4 שנים על מדים, ובכל זאת הקשר שלהם לחיל-האוויר הוא רופף. עכשיו זה השלב שהם צריכים להיות חיילים", אומר סא"ל שלומי גאון, מפקד טייסת ההדרכה.

מסע אחר
המסע לסיום הטירונות הוא מסורת רבת שנים בטירונות של הטכני, אך המסע הנוכחי התקיים מחוץ לבסיס, ודרש הערכות רבת היקפים. "המסע דרש תיאום עם משטרת ישראל, משטרה צבאית, תיאום מול הנמל כדי לאשר כניסה למעגן הדיג, כל המנהלות בתוך הבסיס, זה לא צחוק. בעזרתו של מפקד הבסיס החל המסע הזה לקרום עור וגידים", אומר רס"ב חזן. אבל כולם מסכימים שהתוצאה עלתה בהרבה על הטרחה. "ככה דמיינתי את המסע. על רקע הנוף הזה, עם הצעקות האלה, וההתלהבות הזו. זה לא קרה עוד אף פעם, ואני בטוח שהם מרגישים שהם התקרבו לחיל", מסכם סמל נמרוד אזולאי, רס"פ הטירונות.
"הטירונות משמשת מצד אחד לחשיפה ראשונית חזקה, ועם זאת מוגנת, של הטירון לצבא- הארגון שאליו הוא נכנס," אומר רס"ן צחי בן-עמי, מפקד מגמת הטירונות. "הואיל ומפקידים בידינו נכס מאוד יקר, הטירונים, אני מצפה מהסגל שיהיו מפקדים, אם אוהבת, אב מחנך, שופט, מורה, הכל. שכרם האמיתי יהיה אל מול הטירונים", הוא מוסיף.

וכאחרית דבר, גם לאחר פריקת הנשקים, פשיטת המדים וכיבוי האורות, סביר יהיה להניח שתמונות המסע עוד ירצדו בראשי הנוכחים, מראשון המפקדים ועד לצעיר שבטירונים. "זה אירוע שהם יזכרו כל החיים שלהם. אני עד היום זוכר את המסע הראשון שלי, בחטיבת הנח"ל", נזכר רס"ב חזן בהתרגשות אבהית. "יש להם אור בעיניים, אלו חיילים אמיתיים. עוד יש במדינה שלנו במה להתגאות".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"מתקשטים" לקראת היציאה למסע
"מתקשטים" לקראת היציאה למסע