יומן ארועים

Bookmark and Share
פרידה מסיד כהן פורסם בתאריך 02.12.2011
הוא הגיע מדרום אפריקה לסייע בהקמת חיל-האוויר והיה למפקדה השני של טייסת ה"קרב הראשונה" וטייס מיוחד במינו. חיל-האוויר נפרד מהאיש שטביעות אצבעותיו ניכרות עד היום בחיל

סיד כהן נולד בדרום אפריקה למשפחה בת שבעה אחים. כשהיה בן 19 החלה מלחמת העולם השנייה והוא החליט להתגייס לצבא הדרום אפריקאי. בשנת 1941 קיבל את כנפי הטיס שלו, לאחר שלמד לטוס על מטוסי הטייגר מות' והוקר הארט. חודש לאחר סיום הקורס נשלח סיד לקהיר, והחל בטיסה מבצעית במדבר המערבי, בטייסת דרום אפריקאית שפעלה במסגרת כנף של חיל האוויר המלכותי הבריטי. בקרב אל-עלמיין בשנת 1942, השתתפו סיד ושני אחיו - ששירתו גם הם בחיל-האוויר הדרום אפריקאי. בקרב זה איבד כהן את אחד מאחיו.

כשהסתיימה המלחמה קיבל תעודת הצטיינות ממלך אנגליה וממפקד חיל-האוויר הדרום אפריקאי על פעילותו במלחמה. לאחר המלחמה חזר סיד לדרום אפריקה והחל ללמוד רפואה.
בשנת 1947 עם תחילת מלחמת העצמאות בארץ, החליט כהן להפסיק את לימודי הרפואה, והצטרף למשלחת של מתנדבים לעזרת יהודי ארץ ישראל (מח"ל). ביוני 1948 הגיע סיד לארץ ישראל, וצורף לטייסת "הקרב הראשונה" של חיל-האוויר. מפקד הטייסת היה מודי אלון וחבריו לטייסת היו לו לנארט, מילטון רובנפלד, אדי כהן, עזר ויצמן ועוד טייסים מאנגליה, קנדה, ארצות הברית ודרום אפריקה. בספטמבר השתתף במבצע וולוטה להבאת מטוסי ספיטפייר מצ'כוסלובקיה לישראל. באמצע חודש אוקטובר איבדה הטייסת את מפקדה שהתרסק עם מטוסו בגישה לנחיתה בשדה התעופה הרצליה, ונהרג. עוד באותו יום, ביקש מפקד חיל-האוויר דאז, אהרון רמז, מכהן ליטול את הפיקוד על הטייסת.

בנובמבר 1948 עברה הטייסת בפיקודו מהרצליה, לבסיס חצור. וכהן שימש כמפקד הבסיס והטייסת. זמן קצר לאחר מכן הגיעו ארבעה טייסים חדשים לטייסת, ועל כהן הוטלה המשימה לאמן אותם לטוס. הוא קרא להם למשרדו ואמר להם שאימוניהם לא יכללו רק נושאי טיסה, אלא גם כיצד להיות מפקדים טובים. ארבעת החיילים היו מוטי הוד, ישעיהו גזית, דני שפירא וטיבי בן שחר. ב-14 במרץ 1949 העניק להם סיד את כנפי הטיס, במסדר הכנפיים הראשון בחיל-האוויר, יחד עם הרמטכ"ל, רא"ל (במיל') יעקב דורי.

לסיור שערכו לפני מספר שנים החבר'ה מהמח"ל במוזאון חיל האוויר הצטרפה כתבת הבטאון: המטוס הראשון סביבו מתאספים כולם, הוא מטוס המסרשמיט-109, הידוע בכינויו "הסכין הצ'כי". המסרשמיט היה מטוס הקרב הראשון של חיל-האוויר. ד"ר סיד כהן, טייס דרום-אפריקני במקור, נשען על המטוס הישן, עליו מצויר סמל הטייסת ומתחיל לספר: "יצאנו לטיסה באיזור משמר הירדן, במטרה לפטרל באיזור ולמצוא מטוסים סוריים. בדרך, יריתי קצת בתותחים. מאותו רגע, התחלתי להרגיש רעידות מוזרות מאוד במטוס. הייתי בטוח שזו שוב אחת מהמוזרויות של המטוסים הישנים, אבל כשנחתתי גיליתי חורים בתוך להבי המטוס". הסתבר, שאש תותחי המסרשמיט היא שחוררה את להבי המטוס, מאחר והתותחים לא היו מכוונים. סיד כהן כמעט הפיל את עצמו.

כשסיד החליט לטוס חזרה לדרום אפריקה כדי ללמוד רפואה, ארגן לו עזר ויצמן מטס פרידה של רביעיית ספיטפיירים שליוו את מטוס הנוסעים שבו הוא יצא משדה התעופה לוד.
ב-1950 נישא לאדלין ולהם נולדו שלוש בנות. בשנת 1965 בעידודו של עזר ויצמן החליט לעלות לארץ ישראל, ועבד כרופא בבית החולים תל-השומר, וכרופא צוות אוויר בחברת אל-על, שם עבד עד פרישתו בגיל 85. במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור שימש כרופא מוטס וכאיש מילואים זכה להיות ממניחי היסודות לרפואת החירום המוטסת ולהציל חיים רבים.

ב-2 בדצמבר 2011, נפטר בביתו ברמת השרון בגיל 90. היה נשוי לאדלין, ואב לשלוש בנות: ליאורה, קרן וג'נט. מספרים עליו שהיה איש שלא הרבה לדבר אך הרבה לעשות. ציוני בכל רמ"ח אבריו ואהוב מאוד על כל מי שזכה להכירו. יהי זכרו ברוך.

 
1 | 2
 
משמאל: סיד כהן ז"ל
משמאל: סיד כהן ז"ל