יומן ארועים

Bookmark and Share
האנשים שהקימו את חיל-האוויר פורסם בתאריך 27.11.2011
תגיות: מלחמת העצמאות
במשך עשור מאות מהם עלו ארצה. בוגרי מלחמות העולם, אנשי שריון, טייסים ולוחמים, כולם הגיעו מחו"ל עם מטרה אחת בלבד – לתרום למדינה ולהקים את הצבא המתהווה. מתנדבי חו"ל קראו להם
טל מיכאל

הרולד סימון, או "סמוקי" כפי שכולם קוראים לו בשבעים השנים האחרונות, נולד בדרום אפריקה בראשיתן של שנות העשרים במאה הקודמת. "הייתי כמעט כמו כל ילד", מחייך הרולד ונזכר בימים עברו, הרבה לפני שנהיה "סמוקי".
דרך עיניו של הרולד בן ה-91 מתגוללים סיפורים רבים ונשזרות מורשות הקרב של מאות צעירים חדורי מוטיבציה, ובחלקם אף הרפתקנים, שהגיעו ארצה עם קום המדינה: מח"לניקים קראו להם. אף אחד לא תיאר לעצמו שברבות הימים יוזכרו יפי הבלורית בספרי ההיסטוריה כמייסדי צבא ההגנה לישראל.
"אלפי מתנדבים מחו"ל הגיעו למדינת ישראל עם הקמתה. הם היו צעירים חדורי מוטיבציה והגיעו מכל רחבי העולם", הרולד נשען על הכיסא במשרדו בבית אל-על, כיאה לוותיק חיל-האוויר. "גם אני מח"לניק. אולי כדאי שאספר קודם כל מעט על עצמי".

"הרגשנו, כיהודים, שצריך לנקום"
"בינואר 1941 הצטרפתי לחיל-האוויר של דרום אפריקה לאחר שסיימתי תואר ראשון בראיית חשבון. בהמשך השנה, סיימתי את קורס הטייס של חיל האוויר הדרום אפריקאי כנווט מפציץ", מספר הרולד. "מעט לאחר סיום הקורס, נשלחתי לחזית. לקרבות במדבר המערבי, כפי שקראו לו אז". המדבר המערבי, מספר הרולד, הוא לא אחר מאשר מדבר סהרה בו נערכו לראשונה הקרבות העקובים מדם של בעלות הברית עם הצבא הנאצי בפיקודו של הגנרל ארווין רומל. הרולד פיקד על משימות לגילוי צוללות עד סיומה של המלחמה, ובשנת- 1948, אסף את מיטלטליו ועלה ארצה, כדרכם של מתנדבים ציונים רבים. "הגל של השואה הכה בנו. מהגרים רבים מאירופה הגיעו לדרום אפריקה והביאו איתם את סיפורי האימה מגרמניה. ככל שהתווספו הסיפורים, אש הנקמה החלה לבעור בנו. הרגשנו, כאנשי הקהילה היהודית שצריך לנקום".

יום לאחר שהגיעו ארצה, פקדו הרולד וחבריו את מטה חיל-האוויר, והתגייסו לצבא כטייסים ונווטים. "לא הרבה זמן חלף מאז בן גוריון הכריז על הקמת המדינה ועד שיצאנו למשימה הראשונה. בעוד כולם היו מאושרים ושמחים מהמעמד, אנחנו ידענו שהצבא הירדני בדרך הנה. לא היה לנו יותר מדי זמן להכחיש את האמת ולשמוח". הרולד מספר שעלה לאוויר יחד עם טייס וצלם והמראות שראו על הקרקע החרידו אותם. "על סמך מידע מהצבא, טסנו לעבר קיבוץ אילון בצפון, ונדהמנו לראות שריפה עצומה משתוללת. מצד אחד הכוחות הירדנים התקרבו ומהצד השני ראינו ספיטפייר עוין מתקרב לעברנו". כפי שלמדו במלחמת העולם השנייה, טסו הרולד והצוות שעמו אל עבר השמש והצליחו לסנוור את הטייס הירדני ולחמוק מהפלה מובטחת.
כשהצורך להתנדב ולהקים מדינה לעם היהודי בוער בקרבם, עלו עד מבצע קדש עוד מאות מח"לניקים ארצה. רבים השתתפו בפיתוחם של כלי לחימה, כמו המכ"ם הראשון בארץ - אשר יוצר על-ידי מתנדב חו"ל, וחלקם המשיכו להילחם בשדות הקרב.

 
1 | 2 | 3
 
מח"לניק עם ציוד טיסה "טיפוסי"
מח"לניק עם ציוד טיסה "טיפוסי"