יומן ארועים

Bookmark and Share
התעקשו והצליחו – חריגי קורס-טיס פורסם בתאריך 23.11.2011
חולי צליאק וחולי אפילפסיה כבר וויתרו על החלום להיות טייסים בחיל-האוויר. אך ייתכן שגם להם יש עוד תקווה. לאחרונה נרשמו מספר תקדימים בנושא גיוס חריג לקורס-טיס והאפשרות לגשת למיונים

עד לא מזמן, בחיל-האוויר ובעולם כולו, מחלת האפילפסיה (מחלת הנפילה) הייתה גורם פוסל מקורס טיס. אולם, בעקבות מחקרים אחרונים, נמצא כי הסובלים משני סוגים ספציפיים של המחלה יקבלו הזדמנות להתמיין אל הקורס. מדובר במקרים נדירים, המופיעים לרוב בגיל ילדות ותסמיניהם נעלמים עד גיל 15 ב-95% מן המקרים.
"כבר 5 שנים שלא היה לנו מקרה דומה של מישהו עם התסמין המסוים, אשר התמיין לקורס טיס", מסביר רס"ן ד"ר אלון גרוסמן, מפקד המרפאה התעופתית ביחידת הרפואה האווירית. "חיל-האוויר בחן את נושא הפרכוסים והגדיר סוגים מאוד מסוימים שאיתם ניתן להתמיין. אם מישהו ייפסל מסיבה זו, יוכל לערער על הפסילה, ותיבחן מחדש האפשרות לפתוח בפניו את המיון".

תקדים נוסף נרשם כאשר לאחרונה הותר למיון לטיס נער הלוקה בצליאק. בשל המחלה, שפוגעת ביכולות לעכל מוצרים המכילים גלוטן ומצריכה תזונה ייחודית, קיבל המלש"ב באופן אוטומטי פרופיל 21 המשחרר מגיוס.
"המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) שנפסל ממיון לקורס, ערער על הדחייה, והגיע עד לראש להק כוח אדם, שהבין שמדובר במגבלה לוגיסטית בלבד", מספר רס"ן ד"ר גרוסמן, "בעקבות כך הוחלט שבסיס חצרים יעשה את כל המאמצים על מנת לקלוט אותו ולאפשר לו את התנאים המתאימים".
המלש"ב חולה הצליאק פרץ דרך עבור רבים אחרים כשהצליח להתמיין לקורס-טיס. "יש ערך גבוה מאוד לאנשים בעלי מוטיבציה לשירות קרבי. אסור לפסול אותם על הסף. מי יודע? אולי יום אחד הוא יהיה מפקד חיל-האוויר".

 

 
1 | 2
 
חניכי קורס הטיס
חניכי קורס הטיס