יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוס ה-F-35 לנבטים פורסם בתאריך 21.11.2011
תגיות: F-35 , בסיס נבטים
מטוס הקרב העתידי ה-F-35, יוצב בבסיס נבטים בנגב, כך סיכם מפקד חיל-האוויר. המטוס אשר מתוכנן להגיע בעוד מספר שנים קיבל לפני כשנה את החותמת הסופית לקראת הרכישה ועכשיו גם נקבע ביתו בנגב

בבסיס חיל-האוויר בנבטים קיבלו בשמחה את ההחלטה שמטוס הקרב העתידי של החיל יוצב בבסיסם. לצד מטוסי הנץ, הראם, הנחשון והקרנף ינחת בבוא העת גם ה-F-35. ההחלטה על הבסיס שיקלוט את המטוס החדש הורכבה בין היתר משיקולי תשתית ושטחי אימון, ובעיקר התייחסות לחזון יישוב הנגב ומעבר צה"ל דרומה. בנוסף נשקלו גם מרכיבים מבצעיים וסביבתיים, ובסיס נבטים נבחר. מפקד בסיס נבטים, תא"ל רונן שמחי, אמר לאתר חיל-האוויר: "בנבטים גאים להיות הבסיס שיקלוט את מטוס הקרב העתידי ויהפוך את בסיס נבטים לבסיס אסטרטגי המהווה מרכיב עוצמתי גם במערך הקרב", אמר תא"ל שמחי. "בסיס נבטים העתידי יפעיל את חוד החנית של חיל-האוויר במערך התובלה ובמערך הקרב ואנו מצפים לנחיתתו של ה-F-35 בנגב".

בסיס נבטים הוקם בשנת 1982 ושותף לאורך השנים לכל הפעילות המבצעית של החיל. באפריל 2008 הורחב הבסיס וקלט בשעריו את טייסות התובלה מבסיס לוד שנסגר ונסלל בו מסלול הטיסה הארוך ביותר במזרח התיכון.
ה-F-35 -לייטנינג הוא מטוס קרב "חמקן" מתוצרת חברת לוקהיד מרטין האמריקאית, שנחשב למטוס הקרב המתקדם ביותר שמפותח כיום בעולם. מדובר במטוס רב משימתי, המיועד הן לתקיפה והן ליירוט, שפיתוחו החל בשנת 2003 ביוזמה משותפת של ארה"ב ובריטניה. הראשון מבין המטוסים המתקדמים צפוי להגיע לארץ רק ב-2015, אולם כבר שנה קודם לכן יוכלו טייסים ישראליים להתאמן עליו בארצות-הברית. כעת, לאחר הסכמת הועדה לרכש יכתב "מסמך כוונות" בין משרד הביטחון לבין הקונגרס האמריקני, שלאחריו יחל תהליך ייצור המטוסים.

מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, אמר בראיון לבטאון חיל-האוויר "למטוס ה-F-35 יש ערך מוסף מבצעי מיוחד. אנו לומדים את התכונות המבצעיות הייחודיות שלו. אנחנו מעריכים שהן יציבו אותו במקום ייחודי. מטוסי קרב תמיד היו מרכיב מרכזי בהרתעה של מדינת ישראל".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מטוס ה-F-35
מטוס ה-F-35