יומן ארועים

Bookmark and Share
נורקין ללהק אוויר פורסם בתאריך 06.09.2011
תגיות: ראש להק אוויר , בסיס תל נוף , בכירים
תא"ל עמיקם נורקין יתמנה לראש להק אוויר הבא של החיל. להק אוויר אחראי על הפעלת הפעילות המבצעית, ולתא"ל נורקין ניסיון רב בהפעלת הכח לאחר שפיקד על טייסת הסופה הראשונה, היה ראש מחלקת מבצעים ומפקד בסיס תל-נוף

בסבב דיוני האיוש, נקבע כי תא"ל עמיקם נורקין יתמנה לראש להק אוויר, ויחליף בתפקידו את תא"ל חגי טופולנסקי. תא"ל נורקין סיים את קורס הטיס במגמת קרב. שנים לאחר מכן, בשנת 2003, נבחר להקים את טייסת ה'סופה' (F-16I) הראשונה. בראיון לבטאון חיל-האוויר סיפר אז על רגע הבשורה ועל ההבנה של גודל האחריות. "מצדו השני של הקו היה מפקד הבסיס. 'התקבלת', הוא אמר לי", משחזר תא"ל נורקין. "כמובן ששמחתי מאוד, אבל לאט-לאט, אחרי שההתלהבות הראשונית חלפה, התחלתי להבין עם מה יש לי עסק: מאות אנשים בחיל-האוויר ובתעשיות הביטחוניות עוסקים באלפי פרויקטים שקשורים במטוס הסופה. בסופו של דבר, כל גוף מטה או כל אחת מהתעשיות רואה את הפינה הקטנה שלו, וכמפקד הטייסת אני צריך להכיר את התמונה הכוללת ולדאוג שהמערכת תנגן בלי זיופים".

"ככה נפתחת מלחמה"
במלחמת לבנון השנייה היה תא"ל נורקין ראש מחלקת מבצעים: "התקשר אלי מפקד רמת דוד דאז ואמר לי: 'אולי אני אחמש מטוס אחד או שניים ונתחיל לתקוף?'. אמרתי לו: 'את כל הברקים שיש לך בכנף תחמש'. והיה רגע של שקט על הקו, והוא אמר 'הבנתי'. ככה נפתחת מלחמה", כך סיפר בראיון לבטאון האחרון, חמש שנים אחרי מלחמת לבנון. "כשהתחלנו לתקוף את המפקדות של החיזבאללה בביירות התחלף אצלי ה'מוד' ועברתי למצב מלחמה. מאות פצצות בלב ביירות זו החלפת 'מוד'. במובן האישי, החלטות שמקבל ראש מחלקה במטה המבצעי הן החלטות המשפיעות על כל החיל, בכל מגוון המשימות, ונדרשת כל הזמן הבנה מעמיקה ותהליך תודעתי אישי שמושפע מהאירועים. אני חושב שהתהליך שהתקיים בחיל האוויר בוצע בצורה מאוזנת, והחיל ביצע את המשימות בצורה טובה עם בעיות בשטח ועם דברים לשיפור".

בתפקידו הנוכחי, מפקד תא"ל עמיקם נורקין על בסיס תל-נוף. הוא, כאמור, יתקדם לתפקיד ראש להק אוויר, אשר אחראי על הפעילות המבצעית, פעילות האימונים וההדרכה והפעילות השוטפת של חיל-האוויר. כמו כן אחראי הלהק על הפעלת הכוח, אחראי על פיתוח תורות לחימה, מאשר צרכים מבצעיים, קובע את מדיניות האימון ואת יעדי הכשירות של הכוח המבצעי בחיל-האוויר.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
תא"ל עמיקם נורקין
תא"ל עמיקם נורקין