יומן ארועים

Bookmark and Share
שלדג חוגגת: 35 שנות פעילות קומנדו פורסם בתאריך 31.08.2011
תגיות: בסיס פלמחים , טקסים ואירועים , מבצעים מיוחדים , בני גנץ
לכבוד התאריך ההיסטורי, מאפשרת יחידת הקומנדו הצצה נדירה לשורותיה. דורות של לוחמים התכנסו כדי לחגוג, וביניהם כמה שהגיעו רחוק במיוחד: הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו ומפקד פיקוד העורף, האלוף אייל איזנברג
מאי אפרת

מעטות הפעמים בהם מתפרסמים פרטים אודות פעילותה של יחידת שלדג, אך מסתבר שהם כאן, ובלי ששמנו לב, פועלים כבר יותר מדור. יחידת הקומנדו של חיל-האוויר, שהוקמה בשנת 1976, כלקח ממלחמת יום הכיפורים, ביססה עד מהרה את מעמדה כאחת מיחידות העילית של צה"ל.

אמש, סיכמה היחידה 35 שנות פעילות, שכוללות בין השאר את מבצע שלמה (1991), "דין וחשבון" (1993), "ענבי זעם" (1996), "חד וחלק" (2006), ושאר פעולות הנגזרות מיעודה העלום: פעילות קרקעית במבצעים מיוחדים, במרחבי לחימה מגוונים, במסגרת משימות זרוע האוויר. גם שמה של היחידה, נגזר מאופי פעולותיה. לדבריו של מקימה, אל"ם (מיל') מוקי בצר, היא נקראת על שם השלדג עקב הדמיון בין האופי בו ציפור זו תופסת את הטרף שלה לבין סוג המבצעים שמבצעת היחידה.

"אחד מעמודי התווך, גם בעתיד"
יום חגה של שלדג, שנערך בשיתוף עם עמותת יוצאי היחידה, התקיים במעמד הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ומפקד-חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן. הרמטכ"ל עצמו מכיר את היחידה מקרוב מאוד. למעשה, בין השנים 1989-1991 הוא פיקד על היחידה, בין השאר, גם במבצע שלמה, בו הועלו לישראל כ-14,400 יהודים מאתיופיה. "זאת יחידה איכותית שעושה דברים מעניינים וחשובים מאוד. כשאתה מגיע אליה, אתה מרגיש שיש לך עסק עם יחידה מקצועית ביותר. צריך תעוזה וחזון ועם אנשים טובים יש תוצאה, והיא ללא צל של ספק תוצאה מצוינת", אמר הרמטכ"ל בנאומו. "כשמסתכלים על האיומים והמקומות אליהם הם מגיעים, אנחנו צריכים את היכולת הזו. שלדג היא אחד מעמודי התווך המאוד משמעותיים לאורך השנים, גם בראייה עתידית".

"אנחנו שמחים שהיחידה הזו היא חלק ממשפחת חיל-האוויר", הוסיף מפקד החיל, האלוף עידו נחושתן. "היא יחידה מיוחדת הפועלת הרחק מאור הזרקורים והשמש. אתם עושים את הדברים בהשקט ובצנעה, והתהילה שלכם היא לא בכותרת העיתונים אלא בבטחון עם ישראל. השילוב בין אנשי היחידה האיכותיים לבין דרך הפעולה של חיל-האוויר, הוא שילוב מנצח ונכון מאי פעם".

במפגש הרעים שנערך בין לוחמי היחידה בהווה ובעבר, בלטו בנוכחותם גם מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, מפקד פיקוד העורף, האלוף אייל איזנברג ובכירים נוספים בצה"ל. האירוע נחתם בהופעה של להקת "טררם", אך גם בין קולות התיפוף אווירת המשפחתיות לא נעלמה. כאשר קצין השלישות של היחידה עלה במפתיע לבמה וביקש את ידה של בת זוגתו- משפחת שלדג חגגה גם את התרחבותה.

 
1 | 2 | 3
 
מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן
מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן