יומן ארועים

Bookmark and Share
טעות בשיגור לווין ענקי - מבט עולמי פורסם בתאריך 24.08.2011
לווין תקשורת רוסי ענק בשווי 300 מיליון דולר שוגר ביום חמישי האחרון בצורה לא מדויקת. עקבותיו אבדו למשך יממה
ליה שנל

מיד לאחר שיגורו, נעלם הלווין הרוסי ממכשירי המעקב של רשות החלל האמריקאית יחד עם חלקו העליון של המשגר שהיה אמור להביא אותו למסלול סביב כדור הארץ. במשך 24 שעו לאחר שהלוויין, שמשקלו כ-5.8 טון, נפרד מטיל ה"פרוטון" עליו נישא, שני העצמים נעלמו מהמכ"ם, כך נאמר על ידי גורמים רשמיים. העצם היחיד שאותר על ידי בקרי הקרקע של רשות מעקב החלל האמריקאית התברר מאוחר יותר כמיכל דלק ריק שהתנתק מה"פרוטון".

רק יממה לאחר שיגור הלוויין, מדגם "AM4 אקספרס", הוא אותר לבסוף, כשהוא ממוקם במסלול אליפטי במרחק שבין 20,317 ק"מ ו-1,007 ק"מ מכדור הארץ. מקור בתעשייה ציין כי יהיה זה מסובך מאוד לתמרן את הלוויין בחזרה למסלול המקורי כשהוא ממוקם כפי שהוא ממוקם, וכי התמרון עשוי לחסל את מאגרי האנרגיה של הלוויין ולהותיר אותו לא שמיש. עם זאת, בשלב זה גם רשות החלל הרוסית "רוסקוסמוס" וגם חברת הלוויינים של מוסקבה, הבעלים של הלוויין, לא הכריזו על המשימה ככישלון מוחלט.
לאחר השיגור, ללוויין לוקח לפחות 48 שעות לפתוח את הכנפיים הסולאריות שלו, והדבר חייב להיעשות בגובה המתאים. במידה והלוויין לא הספיק לפתוח את הכנפיים- הוא יקפא ויפסיק לפעול. המפעילים מעריכים כי הרקטה נשאה את הלוויין עד לגובה מספק, אך לא ניתן לדעת זאת בביטחון בשלב זה.

שיגור הלוויין נחשב לחלק מתכנית החלל הרוסית, על אף שנעשה למטרות מסחריות, ולכן הוקמה ועדת חקירה ממשלתית לבדיקת הכישלון בשיגור. על פי ההערכות, השיגור המוטעה אירע עקב טעות במחשב של הרקטה, שגרמה לה לשחרר את הלוויין בגובה שונה מזה שנועד לו. העדויות לגבי כשל ב"פרוטון" כנראה יעכבו את שיגורם של שני לווייני תקשורת, גרמני ואמריקאי, שהיו אמורים להיות משוגרים בקרוב על גבי הטיל. עם זאת, לבעלים של הלוויין הנוכחי כנראה לא תהיה בעיה לישון בלילה- הוא היה מבוטח בסכום של 275 מיליון דולר.

 

 

הלוויין הענק לפני השיגור
הלוויין הענק לפני השיגור