יומן ארועים

Bookmark and Share
ב"כיפת ברזל" לא מורידים כוננות פורסם בתאריך 23.08.2011
תגיות: כיפת ברזל , הגנה אווירית
לאחר מספר ימים מתוחים בדרום בהם למעלה ממאה רקטות שוגרו לעבר ישראל, הוכרזה תקופת רגיעה. לוחמי "כיפת ברזל" לעומת זאת, אינם מרשים לעצמם להוריד הילוך
מיכל ויסברוד

חמש רקטות התפוצצו אמש במועצת חוף אשקלון לאחר הכרזת הפלגים הפלסטיניים על רגיעה, אולם מאז נשמר השקט היחסי בדרום. למרות הרגיעה, בסוללות "כיפת ברזל" בבאר-שבע ובאשקלון לא לוקחים סיכונים וממשיכים לשמור על ערנות לקראת הבאות. "המוטיבציה שלנו בשמיים", מתאר סגן מפקד הסוללה בבאר-שבע, סרן תם דויטש. "אם יהיה אירוע נוסף נעשה ככל יכולתנו כדי למלא את המשימה על הצד הטוב ביותר, עכשיו או בסיבוב הבא".

לאחר ימים עמוסים בעשרות שיגורי רקטות מדי יום, המטרות על מסכי השליטה החלו להתמעט. "בהחלט מרגישים רגיעה בשטח, אבל צריך לשמור על כוננות מתמדת", אומר סרן תם. "אנחנו ממשיכים לאייש באופן מלא את מרכז ניהול היירוטים ונערכים לקראת הגעת הסוללה השלישית. מבחינתנו הכוננות היא כמו בסוף-השבוע עתיר האירועים, וגם אם ההסלמה תחזור - נהיה מוכנים".

היירוטים המוצלחים - הצילו חיי אדם

"במשימת הגילוי, אנחנו יודעים לומר שבכל המקרים בהסלמה הזו ההתראה עבדה בצורה טובה ביותר", אומר מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל דורון גביש. "המשימה השנייה שלנו היא משימת ההגנה מרקטות, משימה שתוצאותיה טובות - אך מטבע הדברים המערכות אינן הרמטיות ואנחנו מתחקרים ומשפרים אותן. אנחנו היחידים והראשונים בעולם שמפעילים את 'כיפת ברזל', וההתנסות פה היא התנסות מבצעית ראשונה עם תוצאות טובות. כמות גדולה של רקטות ששוגרו לעבר מדינת ישראל יורטו על ידי הלוחמים בסוללות, שהצילו חיי אדם".