יומן ארועים

Bookmark and Share
מחליף לצפע? לטורקים יש פיתרון - מבט עולמי פורסם בתאריך 22.08.2011
התעשייה האווירית הטורקית ו"אוגוסטה-ווסטלנד" האיטלקית חגגו בסוף השבוע את עלייתו לאוויר של מסוק קרב פרי פיתוחן. הכירו את ה- T129: התחליף הטורקי-איטלקי למסוק הצפע (Bell Cobra) המזדקן
טל מיכאל

ארבע שנים חלפו מאז חתמה ממשלת טורקיה על החוזה לבנייתו של מסוק הקרב עם חברת "אוגוסטה-ווסטלנד" (AugustaWestland). ארבע שנים של שיתוף פעולה הדוק, במהלכן שילמה הממשלה הטורקית כשני מיליארד דולר, הגיעו לסיומן בסוף שבוע שעבר כאשר גלגליו של ה- T-159 הראשון עזבו את הקרקע.
לקראת טיסתו הראשונה חומש המטוס בתותח 20 מילימטרים ומערכת חדשנית לראיית לילה עודכנה על גחונו. במשך שעה וחצי חג המסוק בשמי פרבריה של אנקרה, וביצועיו נבחנו בקפידה. "הטיסה הייתה מוצלחת. כל המערכות החשובות פעלו כראוי", סיפרו אדנן מארל וגוקאן קרוקמזטורק, טייסי הניסוי של התעשייה האווירית.
דגמו הטורקי של המסוק מבוסס על מבנהו של A-129 (Mangusta) של חברת "אוגוסה-ווסטלנד", ובזמנו היה מסוק הקרב הראשון אשר יוצר כולו במערב אירופה. ה- T-129 עתיד לשאת כ-12 טילים נגד טנקים, תותח 20 מילימטרים ואמצעים לראיית לילה. לעת עתה, עתיד המסוק להחליף את מסוקי הצפע הטורקיים, ועד שנת 2013 צפויים המחליפים לעבור שדרוג ראשון ולהפוך למסוקי T-129B מהדגם המתקדם ביותר.

 
1 | 2