יומן ארועים

Bookmark and Share
T-50 עולה, Mig-29 יורד - מבט עולמי פורסם בתאריך 17.08.2011
תגיות: מבט עולמי , תעופה עולמית
מטוס הסוחוי (Sukhoi) מדגם T-50 יוצג היום לראשונה באופן רשמי בסלון האווירי הרוסי MAKS-2011. לאחר 20 שנים של תכנונים, יעלה המתחרה "המזרחי" ל- F-22 לאוויר אל מול קהל רב ותקשורת ויפגין את יכולותיו המסתוריות.
טל מיכאל

שני עשורים של תלאות וקיצוצים עברו על תהליך הפיתוח של ה- T-50. היום באופן רשמי יוכלו רוסיה והודו, יצרניות המטוס, לנשום לרווחה כשפרי עמלם יעלה לשמיים מול עשרות צופים מתרגשים בסלון האווירי הרוסי.
המטוס, בן הדור החמישי, אשר צבר כבר שעות טיסה רבות מאז עלה לראשונה לאוויר בינואר 2010, עתיד להתחרות בשווקי המזרח מול מטוסי הקרב האמריקאיים בני אותו הדור. לעת עתה, מבטיחים בסוחוי כי החמקן החדיש, יכלול מערכות טילים מתקדמות, מערכות אוויוניות חדישות ויוכל כמובן לשייט במהירות הגבוהה ממהירות הקול. בספטמבר 2010 כשמונה שנים לאחר תחילתו שלך תהליך הפיתוח, חתמו הודו ורוסיה על עסקה, שתערב את הראשונה בפיתוחו של המטוס ותזכה אותה בדגם ייחודי ודו-מושבי שלו. מאז ועד היום השקיעה כל אחת מן המדינות מיליוני דולרים בתקווה וייצורו הסדרתי של המטוס יחל כבר בשנת 2015. בעוד תאריך תחילתו של הייצור מתקרב, במוסקבה מאמינים כי בקרוב תחל ספירת ההכנסות הזרות מן המטוס. "אני סמוך ובטוח שיש לתעשיות שלנו סיכויים רבים למלא את צרכיה המבצעיים של מדינתנו ושל מדינות רבות אחרות בעולם", אמר רוסלן פוקוב, יושב ראש המרכז לביטחון ואסטרטגיה במוסקבה. המתעניין העיקרי במטוס נכון לימים אלו, הוא משרד ההגנה הרוסי, אשר הזמין עד כה 70 מטוסים מהדגם המדובר, והבטיח כי עד שנת 2020 יוחלפו כ- 70 אחוזים מכלל המטוסים בחיל-האוויר הרוסי. גם דרום קוריאה לוטשת עיניים בחמקן, ומומחים מאמינים כי היא איננה המדינה היחידה במזרח שתשמח לצרף את המטוס לשורותיה.

אחד עולה, אחד יורד

בעוד סוחוי מאיצה את פיתוח ה- T-50 המשוכלל, חברת "מיג" הרוסית מורידה הילוך ביצור מטוסי ה- Mig-29 הקלאסיים שלה, ומכינה את פס הייצור לסגירה. על-פי החברה, פס הייצור עתיד להיסגר עם העברתו של משלוח המטוסים האחרון לבורמה. עד כה הועברו למדינה 3 מטוסים, ובמיג מוסרים כי השלושה הנותרים יועברו אל המדינה עד סוף 2012.
עם סיום ייצורם של שלושת המטוסים, תתמקד החברה בייצור הדגמים המתקדמים שלה: Mig-29 ומטוסי Mig-35. החלופות האפשריות למטוס הוותיק הוצגו בפני שליחים ממיאנמר עוד בתחילת החודש.

 

 

 
1 | 2 | 3