יומן ארועים

Bookmark and Share
בלחץ סין: ארה"ב מונעת מטייוואן לרכוש F-16 - מבט עולמי פורסם בתאריך 16.08.2011
תגיות: מבט עולמי , תעופה עולמית
ארה"ב נכנעה ללחץ הסיני ודחתה את בקשתה של ממשלת טייוואן לרכישת 66 מטוסי F-16C/D חדשים, כך נאמר על ידי בכיר במשרד הביטחון הטייוואני. "אנחנו מאוכזבים מאוד מארה"ב", אמר
ליה שנל

משלחת של מחלקת ההגנה של ארה"ב הגיעה בשבוע שעבר לבירת טייוואן, טאיפיי, על מנת להודיע על ההחלטה, ולהציע במקום עסקת הרכישה חבילת שדרוג למטוסי ה-F-16A/B הישנים של חיל-האוויר הטייוואני, שתכיל מכ"ם סריקה אלקטרונית מתקדם. הביקור נעשה בד בבד עם תערוכת התעופה בטאיפיי, שנמשכה מיום ראשון עד רביעי.
"הפנטגון כאן בשביל להסביר מה כוללת החבילה", אמר בכיר בתעשייה הביטחונית האמריקאית. "אמנם לא יהיו C/D חדשים, אבל שדרוג ה- A/B מתחיל להתקדם". ההכרזה הרשמית על המהלך צפויה להתפרסם בסוף החודש. מקור רשמי במוסד האמריקני בטייוואן (השגרירות בפועל של ארה"ב) אמר שלא נעשתה עדיין החלטה, וגורמים רשמיים במחלקת ההגנה האמריקאית סירבו להתייחס למטרת המשלחת.

חבילת השדרוג צפויה לכלול 146 מטוסים, והיא תהפוך אותם לגרסא המתקדמת ביותר של מטוסי F-16A/B הקיימת היום. עלותו המוערכת של הפרויקט היא 4.2 מיליארד דולר. הסכמתה של ארה"ב לבקשת השדרוג, שהוגשה על ידי טייוואן כבר ב-2009, נועדה לרכך את המכה של דחיית עסקת רכש המטוסים החדשים. מלבד המכ"ם, החבילה צפויה לכלול גם התקנת חימוש מתקדם על המטוסים, אף שלא תכלול את החלפת המנועים.
ממשלת ארה"ב דוחה את ההחלטה בנושא מכירת מטוסים לטייוואן כבר משנת 2006, כשההחלטה הסופית צפויה להתפרסם בראשון באוקטובר. סין הפעילה לחץ על ארה"ב למנוע את העסקה בטענה שמדובר בחציית קו אדום ביחסים בינה לבין לארה"ב. לאחרונה אף פורסם בעיתון מרכזי בסין, הנשלט בידי הממשלה, מאמר מערכת שקרא להפעיל סנקציות כלכליות על ארה"ב במקרה שהעסקה תתבצע. כבעלת החוב העיקרית של ארה"ב, לסין יש את היכולת לבצע מהלך כגון זה.
דחיית העסקה מהווה מכה כואבת לאי העצמאי טייוואן, שמנסה לצבור כוח שיאפשר לו להתמודד מול הצבא הסיני המתחזק מולו. נושאות המטוסים הסיניות החדשות החלו לסייר באוקיינוס רק לפני שבוע, וטייוואן מקווה להתחזק בתקווה לשמור על עצמאותה מול המעצמה הסינית, שבעמדתה הרשמית עדיין טוענת לבעלות על האי.