יומן ארועים

Bookmark and Share
צניחה חופשית מהחלל פורסם בתאריך 16.08.2011
תגיות: חלל , תעופה עולמית
היום, לפני 51 שנים בדיוק, קפץ טייס הניסוי האמריקאי ג'וזף קיטינגר מכדור פורח. מגובה של מעל 31,000 מטרים, אי שם בקצה האטמוספרה, הוא נחת בשלום במדבר בניו מקסיקו. השיאים שקבע בקפיצתו ההיסטורית לא נשבר עד היום
מאי אפרת

מי שחשב שצניחה חופשית ממטוס היא עסק מסוכן, כנראה ירגיש אי נעימות קלה רק מלקרוא אודות הקפיצה של ג'וזף (ג'ו) קיטינגר. טייס הניסוי האמריקאי, לא הסתפק רק בבחינת מטוסי קרב ושימש בזמנו הפנוי גם כשפן לניסויי חלל. ב-16 לאוגוסט 1960הוא השתתף במחקר רפואי, שמטרתו לבדוק את תפקודה של חליפת חלל ויכולת הגוף האנושי לעמוד בקפיצה מהירה מגובה רב.
לכן, בסיפור הזה לא מעורב מדריך צמוד, מטוס מרווח או חבל בנג'י. דמיינו לכם במקום זאת אדם לבוש בחליפת לחץ, הנוסק באמצעות בלון הליום ענק אל קצה החלל החיצון. האקסטרים כמובן, לא תם עם הטיפוס לגובה של 31,330 מטרים ועם צניחת הטמפרטורה לכ-80 מעלות מתחת לאפס. מנקודה זו ג'ו נופל נפילה חופשית בחזרה אל האדמה, במהירות העוברת אפילו את מהירות הקול. כל זאת אגב, כשמצנחו עדיין סגור. רק לאחר ארבע וחצי דקות, בגובה של 4 ק"מ, הוא מותיר למצנח להיפתח ונוחת ללא פגע בשטח מדברי בניו מקסיקו.
"היה כל כך יפה שם למעלה, השמיים היו שחורים וראיתי את הקימור של כדור הארץ, אבל באותו הזמן הרגשתי עד כמה אני במקום אכזרי", משחזר קיטינגר בראיון שנערך לפני מספר שנים. "אמרתי לעצמי תפילה קצרה וקפצתי. הסתובבתי עם הפנים למעלה, וראיתי את הבלון נעלם לתוך החלל במהירות מטורפת, או שבעצם הייתי אני זה שנפל במהירות שכזו".
בקפיצה ההיסטורית הזו, קבע קיטינגר שני שיאים שתקפים גם היום, יובל מאוחר יותר. הראשון הוא שיא הצניחה החופשית מהגובה הרב ביותר, והשני הוא היותו האדם היחיד שעבר את מהירות הקול מבלי להשתמש בכלי ממנוע. הצנחן הצרפתי מישל פורנייה ניסה לשבור את שיא העולם בצניחה חופשית מאז שנת 2002, ונכשל בכל ניסיונותיו. אכזבתו האחרונה, התחרשה בשנת 2008 כשאר בלון ההליום, שהיה אמור לשאת אותו לגובה הנדרש, התנתק והמריא בלעדיו. מאז, מחכים חובבי התעופה והחלל לחלוץ הבא שינסה לעמוד ברף הגבוה, תרתי משמע.

 
1 | 2 | 3