יומן ארועים

Bookmark and Share
ליגת הקרנפים הבינלאומית פורסם בתאריך 11.08.2011
תגיות: קרנף (הרקולס) , קרנף J , שת"פ עם זרים , טייסת "הפילים" , תחרות
כבר יותר מ-35 שנים פורחת מערכת היחסים בין יצחק נבו, טכנאי בתעשייה האווירית, ובין מטוס הקרנף. השנה נבחר נבו לשופט בתחרות ה-"רודיאו", אליפות העולם של מערך התובלה הטקטית. "היה כיף חיים", סיפר לאתר חיל-האוויר
טל מיכאל ומיכל ויסברוד

הרודיאו היא תחרות בינלאומית למטוסי תובלה טקטיים של צבאות שונים, הנערכת על ידי פיקוד התובלה האמריקאי. אחת לשנתיים מגיעים לבסיס מק'קורד חילות-אוויר מכל רחבי העולם, שם הם נפגשים, לוחצים ידיים, ובעיקר משוויצים ביכולות החדשות שפיתחו מאז התחרות הקודמת.

ברודיאו הקודם זכה צוות מבסיס נבטים בגביע ובתואר "צוות האוויר הטוב ביותר בקרנף". השנה טייסות חיל-האוויר לא השתתפו בתחרות, ובכל זאת, שלחה ישראל לארה"ב נציג מכובד: יצחק נבו, בעברו טכנאי בטייסת "הפילים", היום עובד בתעשייה האווירית ובעתיד, כך הוא מקווה, מי שיתעסק עם קרנפי ה-J החדישים. "אני חושב שהייתי הבנאדם הכי מבצעי בגף הטכני", הוא מתגאה ממרחק השנים. "לא הייתה פעילות שהגף הטכני עשה ולא הייתי שותף בה: בין אם זה להעלות את האתיופים מסודאן, ובין אם להחזיר את המטוסים שנתקעו במקומות שונים בעולם הביתה בשלום".

ברודיאו השנה זכה נבו לפגוש בצוותים טכניים מכל רחבי תבל: שוודים, ספרדים, דרום קוריאנים, סעודים, פקיסטנים ובלגים - שאגב, לקחו את המקום הראשון. "התחרות מורכבת משני שלבים, על הקרקע ובאוויר", הוא מספר. "בהתחלה, נדרשים הצוותים לבדוק מטוס לפני טיסה, לתדלק, ולהפגין כישורים תחזוקתיים נוספים. באוויר הם צריכים להצניח כוחות ומטענים, לעבור דרך נקודות ציון בשמיים ולבסוף לבצע נחיתה מושלמת".

הצבא טס על קיבתו
"אני הייתי חבר בצוות ששפט מטוסי הרקולס (C-130). יחד עם שלושה אמריקאים בחנתי את עבודת המתחרים ואת ההסברים שנתנו, וכל פעם הייתה לנו רק שעה לבדוק את המטוס. כיוון שאין בו מתח חשמלי, נאלצנו לעבוד בחושך". בנוסף לצוות הקרקעי, התמקמו שופטים גם בקוקפיט ובבטן המטוס, על מנת לבחון את צוותי האוויר ואת פקחי ההעמסה. ולא רק אותם: אחד הגביעים היצירתיים שהוענקו בתחרות היה לצוות מוטס ייחודי, שאין לפקפק בחשיבותו - הדיילים.

 

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5