יומן ארועים

Bookmark and Share
שגריר ארה"ב הנכנס ביקר ב"כיפת ברזל" פורסם בתאריך 10.08.2011
תגיות: כיפת ברזל , ביקורים , ארה"ב
חודשים ספורים לאחר שהפנטגון אישר שיסייע לישראל לרכוש סוללות נוספות של "כיפת ברזל", הגיע השגריר האמריקאי לביקור בסוללה והבהיר: שיתוף הפעולה יימשך
מיכל ויסברוד

דניאל שפירו, שגרירה החדש של ארה"ב, ערך אתמול סיור בדרום הארץ וביקר גם בסוללת "כיפת ברזל". הוא התארח באתרי השיגור ובקרון השליטה של הסוללה והאזין להסברים על עולם ההגנה האקטיבית. "בחודש אפריל נרשמת ההצלחה הראשונה של הטכנולוגיה החדשה הזו. חיילי צה"ל המיומנים הם אלה שאפשרו זאת", אמר שפירו במהלך הביקור. "בשם ארה"ב, אני גאה להיות חלק מההישג הנהדר הזה: להביס טילים המשוגרים לעבר אזרחים. אני מצפה להמשך הפיתוח של המערכת כדי שתוכל להגן על אנשים נוספים".

בתוך כך, בעקבות חידושי ירי הרקטות על יישובי הדרום, ממשיכה הסוללה המוצבת באזור הדרום לשמור על ערנות גבוהה במיוחד. "האווירה היא של דריכות בעיקר", מספר מפקד הסוללה, סרן אלעד. "החיילים שמחו לחזור למרחב שבו הם רשמו את ההצלחות המבצעיות הראשונות. אנחנו רוצים להיות איפה שאנחנו משפיעים ונחוצים, ולכן מרגישים פה מוטיבציה גדולה ונחישות". קצין המבצעים של הסוללה סגן עומר, מספר כי "יש מתיחות רבה לאור המצב. מצד אחד, אנחנו לא רוצים לפרוס לשווא, ומצד שני, מקווים שלא יקרה כלום".

דם חדש
לאחר תקופה ארוכה שבה סוללות "כיפת ברזל" היו מורכבות בעיקר מקצינים של מערכות הגנה אווירית אחרות (כמו סטינגר ופטריוט), שעברו הסבה זריזה על מנת להפעיל את המערכת החדשה, סוף-סוף הגיע דור חדש. "הרבה מהקצינים והלוחמים התחלפו ממש לאחרונה", מספר סגן עומר. "עכשיו כמעט כולם כאן נולדו לתוך 'כיפת ברזל'".

"זה דווקא מרקם טוב מאוד", מתאר מפקד הסוללה. "יש פה גם חיילים מנוסים שהיו פה בהסלמה האחרונה באפריל, וגם כאלה שעוד היו בבית בהכשרה, ועכשיו הפכו לטכנאים וללוחמים בסוללה". הוא עצמו הגיע אליה רק לפני שבועיים, לאחר ששירת כמפקד פלוגה בגדוד "רם", המפעיל טילי סטינגר ותופס קווים בשטחי יהודה ושומרון.

 

 
1 | 2 | 3
 
השגריר, מפקד כנף ההגנה האקטיבית ומפקד הסוללה
השגריר, מפקד כנף ההגנה האקטיבית ומפקד הסוללה