יומן ארועים

Bookmark and Share
מסוקי העטלף חוגגים 15 שנה פורסם בתאריך 11.08.2011
תגיות: בסיס רמת דוד , שת"פ , טייסת "מגיני המערב" , עטלף (פנתר)
מאז שמסוקי העטלף הגיעו ארצה, הם הספיקו לעשות לא מעט: הפלגות ממושכות, חילוצים מאולתרים, ליווי מבצעיים סודיים, לכידת ספינות נשק ואפילו משט או שניים. וכל זה בלי לקבל מחלת ים
מיכל ויסברוד

כשמביטים היום במסוקי העטלף מרחפים בשלווה מעל מי הים התיכון, קשה לדמיין שפעם הם היו לא יותר מערימה של רכיבים מפורקים בארגז. אותו אוסף צפוף של חלקי חילוף, אשר הוטס מארה"ב לישראל ב-1996, הפך היום למערך שלם ומרשים של שיתוף פעולה בין חיל-האוויר וחיל-הים. "מגיני המערב", הטייסת האחראית על מסוקי העטלף, לוקחת חלק בכל פעולותיו של חיל-הים. לאחרונה היה אפשר לראות אותם בהשתלטות על ספינת ה"כראמה" שניסתה להגיע לעזה, אבל גם כשהשגרה רגועה יותר, העטלפים לא נחים לרגע.

כל המסוקים זורמים לים
ביום-יום, תפקידם של העטלפים הוא לסייע לספינות חיל-הים להפיק תמונה מדויקת של הזירה הימית ובעצם לשמש להן זוג עיניים. הם אומנם גדולים פי 100 מכל עטלף רגיל, אבל ממש כמוהם, גם המסוקים לא מסתמכים רק על חוש הראייה. במקום גלי קול, הם משתמשים במערכות מכ"ם מתקדמות, משקפות ראיית לילה ומצלמות חדישות, ולאורך השנים האמצעים רק הולכים ומשתכללים. בימים אלו ממש מותקנים במסוקי העטלף מכשירי מכ"ם מתקדמים, אשר משדרגים את יכולות המסוק בתחומי השליטה והבקרה ומסייעים לו ליצור תמונה אווירית טובה יותר.

הדמיון בין המסוק ובעל החיים לא מסתיים כאן. העטלף, בגרסתו החייתית, יכול להתגאות בהיותו אחד מהיצורים הבודדים בעולם המשתייכים גם למשפחת המעופפים וגם למשפחת היונקים. גם בטייסת "מגיני המערב" נרקם שיתוף פעולה דומה בין זוג עולמות שבדרך כלל לא הולכים יד ביד: הים והאוויר. אנשי הטייסת, שעוטים סיכת סטי"ל המעידה על למעלה מ-1500 שעות הפלגה, ישמחו לספר לכם על החברות המשגשגת, וכנראה שגם אצל סיירי חיל הים המוסקים לא יירשמו הרבה תלונות. "אנחנו מבלים הרבה שעות ביחד, מבצעים את אותן משימות וממש משתלבים בעבודות על הספינה", מסביר בחיוך רס"ן ארנון, סגן מפקד הטייסת. "ממש הופכים לסוג של אנשי ים".

כתבה רחבה על טייסת "מגיני המערב" ומסוקי העטלף תתפרסם בגליון אוגוסט של בטאון חיל-האוויר 

    

 

 
1 | 2 | 3