יומן ארועים

Bookmark and Share
החללית ג'ונו יצאה לדרך פורסם בתאריך 08.08.2011
תגיות: מבט עולמי
ספינת החלל "ג'ונו" של סוכנות החלל האמריקאית שוגרה בשבוע שעבר למשימתה - חקר כוכב הלכת צדק. תאריך ההגעה המשוער ליעד: 2016
ליה שנל

מסעה של הגשושית צפוי להימשך חמש שנים, ובסופו היא תיכנס למסלול סביב צדק, אותו תקיף 33 פעמים במשך שנה. כך היא תשלים צילום מלא של פני השטח של כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. את המסע הארוך תבצע ג'ונו תוך שימוש באנרגיה סולארית, שתיקלט בעזרת שלוש כנפיים מכוסות פאנלים סולאריים בשטח של 60 מ"ר.
"היום, עם שיגורה של ג'ונו, אנו פותחים במסע לקראת גבול חדש", אמר מנכ"ל נאס"א, צ'רלס בולדן. "עתיד המחקר תלוי במדע חדשני כמו זה, כדי לעזור לנו להבין טוב יותר את מערכת השמש ולהמשיך לשאוף ליעדים מאתגרים".
לאחר שיגור החללית ממרכז נאס"א בפלורידה, מפעיליה נאלצו לחכות למידע שיאשר כי היא נכנסה למסלול שנועד לה, וכי הכנפיים הסולאריות הענקיות, הגדולות ביותר שהותקנו בכלי לחקר החלל העמוק עד היום, פועלות ומספקות אנרגיה כנדרש. לאחר מספר שעות שבהן המתח גאה, הגיעו לבסוף הנתונים שאישרו כי ג'ונו, שעלות התכנית לפיתוחה ושיגורה מוערכת בלמעלה ממיליארד דולר, עלתה על הנתיב המתוכנן.
כדי לצבור תאוצה מספיקה למסלול של 2,800 מיליון ק"מ אותם גשושית המחקר צריכה לעבור כדי להגיע לצדק, היא תבלה את השנתיים הקרובות בהקפת כדור-הארץ. בכל הקפה היא תגביר את מהירותה, עד שתצא במהירות של 16,000 קמ"ש לכיוון כוכב הלכת.
שמה של החללית נלקח מהמיתולוגיה הרומית, בה ג'ונו (בעברית יונו) היא אחותו ואשתו של האל יופיטר (שמו הלועזי של כוכב הלכת צדק), והיחידה שיכולה לחשוף את טבעו האמיתי.

 
1 | 2 | 3