יומן ארועים

Bookmark and Share
מכל כנפי תבל פורסם בתאריך 04.08.2011
תגיות: קורס טייס , ביקורים
משלחת הקדטים שביקרה בארץ בשבועיים האחרונים סיימה את ביקורה, וחבריה יחזרו לבתיהם כשהם נושאים שלל חוויות מביקורם בחיל-האוויר
ליה שנל | צילום: כרמל הורוביץ

משלחת הקדטים (פרחי טיס) השנתית של ארגון חילופי הקדטים הבינלאומי עזבה את ישראל השבוע, אחרי שבועיים של טיולים לאורכה ולרוחבה של המדינה וביקור בבסיסי חיל-האוויר. המשלחת כללה 19 קדטים משבע מדינות (ארה"ב, צרפת, אנגליה, קנדה, הולנד, הונג קונג וגרמניה) והגיעה לארץ במקביל לכך שאנשי צוות אוויר ישראלים נסעו למשלחות זהות ברחבי העולם.
"החלק האהוב עלי היה הטיפוס על מצדה", משתף נתן הסן, קדט בן 18 מארה"ב. "מאוד נהניתי גם מהביקור בבסיסים. הכרתי את רוב המטוסים שהציגו לנו, אבל מטוס הסופה הרשים אותי מאוד, הוא שונה לחלוטין מה-F-16 שאני מכיר". גם הקדטים האחרים הסכימו שהטיפוס על המצדה היה החלק המרשים ביותר בביקור. "הזריחה במצדה הייתה מדהימה, אמנם היינו צריכים לקום מוקדם מאוד, אבל זה היה שווה", מתלהב אדווין פלוך מהולנד, שלומד הנדסת תעופה.
במהלך הביקור התארחו הקדטים אצל משפחות ישראליות, שדאגו לאמץ אותם לחיקן. "יומיים לפני שהם הגיעו הבת שלי התגייסה, אז אחת יצאה ומיד נכנסה מישהי והחליפה אותה", צוחקת יעל, תושבת רעננה שאירחה קדטית קנדית. "היה ממש כיף לארח אותה, אני מקווה שהיא תבוא עוד שנה", מוסיף הבן שלה, שכנראה היה המרוויח העיקרי מהבילוי לימי החופש הגדול.
"המשפחה שאירחה אותי הייתה מאוד נחמדה, יש להם בת חמודה ומצחיקה", מספרת מהצד השני של המתרס פוי-שואן אדקו, קדטית מהונג קונג. "האנשים פה כל כך נחמדים, הכרתי הרבה חברים ממדינות שונות וזאת הייתה חוויה טובה". ההסכמה הכללית בין כולם היא שישראל היא מדינה יפה עם אנשים נחמדים, אבל הרבה יותר מדי חם פה. "הופתעתי מזה שיש הרבה ירוק, חשבתי שישראל הרבה יותר יבשה", מתפלא אדווין, ולאחר מכן מוסיף, בהסכמת חבריו, שבצפון ובדרום- בכל מקום חם באותה מידה.
מלבד הטיפוס על המצדה, ביקרו הקדטים גם בעיר העתיקה בירושלים, במוזיאון יד ושם, במסלולי טיול ברמת הגולן, בקיבוץ, ביקב ובגנים הבהאיים בחיפה. הם הספיקו לבצע גיחה לאילת בה סיירו בריף הדולפינים, נפגשו עם ראש העיר ואף ביקרו בבסיס עובדה, שם הוצגו להם ביה"ס לקצינים וטייסת "הדרקון המעופף". בין עומס הפעילויות הקדטים הספיקו לדגום את ברכות השחייה בבסיסים נבטים, חצרים ורמת דוד.

שגרירים תוך שבועיים
"ישראל משתתפת בפרויקט חילופי הקדטים משנת 1955", מספר סא"ל (מיל') ינון בר-שלטון, ראש תכנית חילופי הקדטים בחיל-האוויר. "הפרויקט התחיל ב-1946 בחילופים בין האנגלים לקנדים, וההדרגה הצטרפו עוד ארצות. עם השנים זה התמסד בהקמת הארגון הבינלאומי לחילופי קדטים, שתמיד היינו בו חברים מכובדים". מטרת הארגון היא ליצור קשרים של רצון טוב בין צעירים ממדינות שונות, שחולקים אהבה משותפת לטיסה. "אנחנו נותנים לקדטים המון ידע, ומוציאים תוך שבועיים שגרירים", מתגאה סא"ל בר-שלטון. "הצעירים האלה יתבגרו בתוך הארצות שלהם, וחלקם אולי יגיעו יום אחד לעמדות מפתח".
לכבוד סיום הפרויקט, נערכה עבור הקדטים והמשפחות שאירחו אותם ארוחת ערב חגיגית בבית חיל-האוויר. "אני מקווה שהחוויה שלכם הייתה משמעותית, ושזכיתם להכיר ישראל שונה מזו שמוצגת בתקשורת העולמית", אמר לקדטים תא"ל אילן בוגר, ראש להק כוח האדם, לפני הסעודה. "אני מאחל לכם חזרה בטוחה הביתה ומקווה שנהניתם בביקור".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
הקדטים במצדה
הקדטים במצדה