יומן ארועים

Bookmark and Share
החיים אחרי האטלנטיס-מבט עולמי פורסם בתאריך 01.08.2011
עידן המעבורות נגמר. אבל מה האמריקאים מתכננים עכשיו?
ליה שנל

מעבורת החלל "אטלנטיס" נחתה בחודש שעבר וסיימה את תכנית החלל המאוישת של ארה"ב. אבל זוהי רק הפסקה זמנית בטיסות החלל של האמריקאים, שכבר מתכננים תכנית גרנדיוזית לטיסה למאדים, חקר אסטרואידים וכמיטב המסורת הקפיטליסטית- טיסות חלל מופרטות שימומנו בחלקן על ידי תיירות חלל.
הפרויקט הבא של נאס"א הוא קפסולה שמפותחת על ידי חברת "לוקהיד מרטין", אשר זכתה לשם הלא-קליט "רכב מאויש רב תכליתי", או בקיצור MPCV. החללית העתידית מבוססת על החללית "אוריון", שפותחה לצורך תכנית "קונסטליישן" לנחיתה חוזרת על הירח שבוטלה השנה עקב בעיות התקציב של הממשל האמריקאי. במקומה הוחלט על פיתוח הקפסולה שתשמש לשיגור משימה לאסטרואיד, לטיסה למאדים ולמשימות שגרתיות לתחנת החלל הבינלאומית.
הקפסולה תוכל לשאת שישה אנשי צוות למשימות קרובות וארבעה למשימות ארוכות טווח, ואין עדיין לוח זמנים לשיגור משוער שלה. עם זאת, כחלק מהתכנית לנחיתה על המאדים, בעוד 20 שנים, ככל הנראה, זו תהיה החללית בה ישתמשו. הקפסולה נועדה לשימוש רב פעמי והיא מבוססת על עיצוב הקפסולה "אפולו", אך כוללת שימוש בטכנולוגיה מתקדמת שחלקה פותחה עבור מעבורות החלל.
מלבד ה-MPVC, נמצאת בימים אלו בפיתוח חברת "בואינג", קפסולה נוספת, ה-CTS-100. החללית נועדה לשאת שבעה נוסעים, והיא מפותחת על ידי ענקית התעופה עבור חברת "ספייס אדוונצ'רס" לצרכים תיירותיים. לפי החוזה, החללית תוביל תיירי חלל לתחנת החלל הבינלאומית. התכנית נתמכת על ידי נאס"א, ששוקלת להשתמש ברכב המתוכנן כדי לשגר גם אסטרונאוטים לתחנה, לצד התיירים.
הקפסולה האחרונה שנמצאת בפיתוח היא קפסולת "דראגון", דרקון, של חברת ספייס-אקס. החברה זכתה לאחרונה במענק מנאס"א שנועד להאיץ את פיתוח הקפסולה, שאמנם כבר שוגרה פעם אחת לחלל, אך עדיין לא מסוגלת לשאת מטען אנושי. ה"דראגון" נועדה לבצע משימות אספקה לתחנת החלל הבינלאומית ואמורה להכיל שבעה אנשי צוות. מפתחיה מקווים שסוכנות החלל תשכור את שירותיהם. עד היום, הדרקון הוא רכב החלל הפרטי היחיד שביצע כניסה למסלול סביב כדור הארץ.
בינתיים, בנאס"א יפטרו אלפי עובדים, שככל הנראה יתפזרו בין החברות הפרטיות ויסייעו בפיתוח רכבי החלל המסחריים. העתיד, לפי ארה"ב, כבר נמצא בהליכי הפרטה.

 
1 | 2
 
"רכב מאוייש רב תכליתי" של לוקהיד מרטין
"רכב מאוייש רב תכליתי" של לוקהיד מרטין