יומן ארועים

Bookmark and Share
בואינג תייצר יותר מטוסי "סופר-הורנט" - מבט עולמי פורסם בתאריך 13.07.2011
בעקבות העיכוב בהגעת ה-F-35: "בואינג" שוקלת להגדיל את כמות המטוסי הסופר-הורנט שהיא מייצרת. בין הקונות הפוטנציאליות: ברזיל, דנמרק וגם כווית
ליה שנל

מטוסי ה-F/A-18E/F "סופר-הורנט" כבר היו אמור לצאת מייצור, אבל הבעיות האחרונות בפרויקט ה-JSF והזדקנות ציי מטוסי הקרב ברחבי העולם גרמו לחברת "בואינג" לשקול זאת מחדש. בענקית התעופה שוקלים להרחיב את כמות ההורנטים שבתכנון לאלף מטוסים, ולהשאיר את קו הייצור פתוח עד סוף העשור. זאת למרות שהפסידו במכרז מטוסי הקרב האחרון של הודו. כרגע נמצאים בתכנון 700 מטוסים חדשים, כולל 41 מטוסים שהוזמנו על ידי חיל-הים האמריקאי כתוצאה מהעיכוב בהגעת מטוסי ה-F-35.

ואכן, "בואינג" מגבשת בימים אלו עסקאות מול ברזיל ודנמרק. גם אחת ממדינות המזרח התיכון - כווית, לפי הערכות - הביעה התעניינות. הסופר-הורנט הוא גם המועמד מטעם "בואינג" בעסקת מטוסי הקרב הבאה של יפן, בה הוא יתחרה במטוסי היורופייטר טייפון" וב-F-35 העתידי. גם האוסטרלים שוקלים לקנות הורנטים נוספים, מאחר והעיכוב בהגעת ה-JSF יגרום למחסור במטוסי קרב בחיל-האוויר האוסטרלי. בנוסף מסרו מ"בואינג" כי מספר שותפות נוספות בתכנית ה-JSF ביקשו מידע על הסופר-הורנט.

התנגשות הטיטאנים
המדיניות של בואינג היא לא לעודד השוואות ל-F-35, אם כי ראש החטיבה הצבאית ב"בואינג" כריס צ'דוויק תקף את "לוקהיד-מרטין", הענקית היריבה, בגלל מה שהוא כינה "הצהרות לא-אמיתיות מיסודן" בנוגע למחירו של ההורנט. ב"בואינג" מגיבים כי כל ההורנטים שיוצרו עד היום נמסרו במועד או אפילו לפניו, ובמחיר המקורי שנקבע. צ'דוויק הוסיף גם שה-F-35 עשוי להפוך למטוס שולי בשוק הבינלאומי, בגלל מחירו הגבוה.
בשנה האחרונה הופיעו פרטים נוספים שמרמזים על שינוי המגמה במפה הבינלאומית להארכת חייו של המטוס. מספר שיפורים הטכנולוגיים התווספו להורנט, ביניהם מיכל דלק שהותקן על החלק העליון של גוף המטוס, ותאי חימוש בעלי חתימת מכ"ם נמוכה. תוספות אלה נבדקו השנה במנהרת רוח, והוחלט לבצע איתן טיסות מבחן.

אז מה עוד יש ל"בואינג" בתפריט עבור ההורנט? מערכת חדשה לזיהוי והתרעה מפני טילים, פוד זיהוי ואיתור מבוסס אינפרה-אדום ומסך תצוגה גדול יותר בקוקפיט. למרות ש"בואינג" מקפידה לשמור על התווית הבינלאומית של התוספות החדשות, רובן עוצבו כדי להתאים לגרסאות בלוק 2 של המטוס, המופעלות בעיקר על-ידי חיל-הים האמריקאי. ב"בואינג" אומרים שהסופר-הורנט המשופר אולי לא יהיה זהה בתכונותיו ל-F-35, אבל הוא יסגור את הפער שנוצר עד לאספקת החמקן העתידי, ויציע מטוס קל וחזק - במחיר נמוך יותר.

 

 
1 | 2 | 3