יומן ארועים

Bookmark and Share
פגישה אישית עם ורטהיימר פורסם בתאריך 12.07.2011
תגיות: בסיס תל נוף
איך מעודדים מפקדים למצוינות, ואיך מעוררים בהם השראה בתחום הניהול? בבסיס תל-נוף גייסו לצורך העניין את התעשיין הישראלי זוכה פרס ישראל, סטף ורטהיימר, שדיבר עם המפקדים בבסיס על תעשייה, ניהול וגם על התנהלות אישית
דנה רוסו

כשסטף ורטהיימר נכנס לחדר במהלך פורום של מפקדי הטייסות והיחידות בבסיס תל-נוף, משתררת שתיקה. הפעם מפקד הבסיס וסגנו הצליחו להפתיע את המפקדים. רגע לפני שיגדירו לעצמם יעדים לחודשים הקרובים, זכו המפקדים לכמה טעימות מהשקפות העולם של ורטהיימר. "השיחה פתחה והרחיבה את הראייה שלנו, בין השאר סביב החשיבות לכך שמי שמשרת תחתינו יגיע לתפקיד משמעותי גם מחוץ לצבא", משחזר סא"ל עמי, מפקד טייסת מרכז ניסויי הטיסה (מנ"ט). "באופן טבעי, אתה חושב איך למנף את המערכת שלך, אבל הוא דיבר על משהו רחב יותר, על מעורבות חברתית לטובת החברה הישראלית. אתה מבין שלצבא יש תפקיד מעבר להיותו צבא".


"כתבתי לי המון נקודות שנראו לי חשובות", אומר סא"ל עפר, סגן מפקד הבסיס. "בין השאר, התרשמתי מהאמירה ש'אנחנו צריכים לעשות רק את מה שאנחנו טובים בו', וש'לכל מנהל כדאי שיהיה מספר שתיים כדי שאפשר יהיה למדוד את המנהל עצמו'. גם אם אנחנו לא מיישמים את הרעיונות האלו לחלוטין, יש הרבה מה ללמוד מהם". הבחירה בתעשיין הישראלי המצליח לא הייתה מקרית. "אנחנו רואים בו סמל למצוינות וציוניות", הסביר סא"ל עפר. "הנושאים בהם הוא עוסק דומים במובנים מסוימים לאלו שאנחנו עוסקים בהם, ואנחנו יכולים ללמוד ממנו".

למעשה, החיבור של ורטהיימר מתחיל עוד הרבה לפני המפגש עם המפקדים. בשנת 1943 הוא התגייס לחיל-האוויר הבריטי, במסגרתו תיקן ציוד אופטי במטוסי-קרב בריטיים. מאוחר יותר, בעודו חבר בפלמ"ח, יצא ורטהיימר לקורס-טיס בקיבוץ נען ושירת כקצין טכני. עם חיל-האוויר הישראלי עבד ורטהיימר בתחום האחזקה, ואת הביקור בתל-נוף הוא ניצל גם לסיור ביחידה יא"א 22 המוכרת לו עוד מאז.

סטף ורטהיימר
סטף ורטהיימר