יומן ארועים

Bookmark and Share
"מצאנו עמיתים" פורסם בתאריך 03.07.2011
תגיות: חילות אוויר זרים , תרגילים ואימונים , דוד ברקי
חיל-האוויר הישראלי ערך תרגיל משותף עם טייסות המסוקים של הצבא היווני. ינשופים ושרפים טסו בשמי יוון והכירו חברים חדשים: מסוקי סופר-פומה, "יואי" ואפאצ'י
גל גולדשטיין

בתום שבועיים אינטנסיביים, הסתיים האימון המשותף שנערך ביוון. במהלך התרגיל, התאמנו צוותי המסוקים של טייסות "החרב המתהפכת", "ציפורי המדבר" ו"הצרעה" יחד עם צוותי המסוקים של הצבא היווני.
"מטרת התרגיל היא קודם כל אימון באזורים בלתי מוכרים. אין לנו הזדמנות לטוס בשטחים שדומים להם בארץ", מסביר תא"ל יואב, מפקד בסיס פלמחים, שפיקד על הפריסה. "מטרה שנייה היא חיזוק שיתוף הפעולה הבין-לאומי, כחלק מהצורך האסטרטגי שלנו לטפח קשרים עם מדינות זרות". תא"ל סלוניטיס סטיליאנוס, מפקד אוויריית היבשה הראשונה אמר כי "כל יום אפשר לראות שהיכולות שלנו ושל חיל-האוויר הישראלי קרובות זו לזו. התרגיל היה מאתגר מאוד, ואני מקווה שבהמשך נשתף פעולה בסביבה שונה".

יחד עם צוותי האוויר, התאמנה גם יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס 669 יחד עם יחידה 31 היוונית המקבילה לה.
"התרגיל היה פורה מאוד. בארצנו יש שלום, אין הרבה ארועים אמיתיים והפעילות שלנו כוללת בעיקר אימונים", סיפר מפקד יחידה 31. "אנחנו שמחים ללמוד מקשרים עם יחידות כמו 669 שיש להן נסיון אמיתי".
מאחר ויוון היא חברה בנאט"ו, הצליחה יחידה 31 להתאמן כבר עם יחידות ממספר מדינות, ביניהן איטליה, ספרד, נורווגיה וארה"ב. "צריך לקחת מכל אחד את הטוב ביותר וגם כאן למדנו דברים מועילים עבורנו".
סרן זויס דימיטריאדי, מאווירית היבשה היוונית, סיפר על שיתוף הפעולה ותחומי העניין המשותפים:"ראינו שתחומי העניין שלנו ושל חיל-האוויר הישראלי משותפים, כמו התמודדות עם מזג-אוויר, איך להשתמש בסביבה וטיסה בגובה נמוך מספיק כדי שלא יזהו אותך. ראינו שרמת המקצוענות היא גבוהה ושהטייסים מעוניינים להתאמן. מבחינת שיתוף פעולה, ראינו את כל התרגיל כאילו אנחנו עובדים עם מסוקים יוונים אחרים".

גם תא"ל דוד ברקי, ראש להק מסוקים, דיבר על חשיבותו של האימון המשותף.

סביר להניח שחיל-האוויר הישראלי והיווני לא יילחמו יחד. איזו תועלת יש באימון משותף?
"תמיד טוב להתאמן עם מי שממלא את אותן המשימות וטס פחות או יותר על אותן הפלטפורמות. הבאת נקודת ראייה אחרת מאפשרת לנו לבחון את תפיסת העולם שלנו. הם לומדים ממקומות אחרים, בעיקר מנאט"ו. הנסיון שיש לנאט"ו הוא מלקחים שנלמדו על ידי חילות-אוויר אחרים באזורים כמו לוב, אפגניסטן ועיראק. אלה לקחים שחשוב שנלמד".

האימון עם יוון נערך לאחר תקופה ארוכה בה היה מתאמן חיל-האוויר הישראלי בטורקיה. יש קשר בין הדברים?
"יש לנו אינטרסים משמעותיים עם היוונים. אנחנו מנצלים את היכולת שלנו להתאמן איתם ללא קשר לטורקיה".

נשקלה האפשרות לאמן קבוצת טייסים מצומצמת על טיסה ביוון?
"אנחנו צריכים לבנות כשירות לכל הטייסים ולא רק לטייסים ספציפיים. כשיידרשו מפקדי הטייסות לנהל לחימה, הם יצטרכו את הגמישות בהפעלת הכח. אנחנו משתדלים שמירב הטייסים יקבלו את היכולת שאימון כזה מקנה להם".

בשנה שעברה אירעה תאונת היסעור ברומניה, בה נהרגו שבעה אנשים. האם יש משהו שונה בפריסה ליוון?
"היה תהליך ארוך מאוד עליו החליט מפקד חיל-האוויר, שכלל הקמת צוותים אשר בחנו נושאים מסוימים בטייסות החיל ובטיסות מסוקים. הלקחים תורגמו לתוכנית עבודה שחלקה ייושם במשך השנה וחלקה בשנה הבאה. בנוסף, הוקם צוות ייעודי לנושא פריסות חו"ל, שקבע תוכנית הכנה לקראת טיסות בחו"ל ובה נכתב פרק ייעודי שמדגיש מגבלות טיסה בחו"ל. הפריסה הנוכחית תוכננה לאור לקחי הדיונים".

באימון עם צבא זר קיים סיכון של חשיפת מידע מסווג. כיצד מאזנים בין אותו סיכון לבין הרצון ללמוד זה מזה?
"כמובן שבכל נושא אנחנו מציבים לעצמנו גבולות, אבל אני חושב שאותם גבולות מאפשרים כר נרחב של שיח, ללא חריגה מקווים אדומים שהגדרנו".

לאור הביצועים בתרגיל, מה התרשמותכם מאוויריית היבשה של יוון?
"מצאנו עמיתים שכמהים לשיתוף פעולה איתנו ומאפשרים לנו להתאמן בצורה טובה. פיתחנו יחסים חמים, הן מקצועיים והן אישיים, מה שמאפשר לנו להסתכל על תוכנית איתה נוכל להמשיך גם הלאה באימון משותף".

כתבה רחבה אודות האימון עם אוויריית היבשה של יוון תפורסם בגליון אוגוסט של בטאון חיל-האוויר

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
שרפים ישראליים ומסוקי אפאצ'י של חיל-האוויר היווני על מסלול ההמראה
שרפים ישראליים ומסוקי אפאצ'י של חיל-האוויר היווני על מסלול ההמראה