יומן ארועים

Bookmark and Share
כנפי הגנה אווירית פורסם בתאריך 28.06.2011
תגיות: מערך ההגנה האווירית
מערך ההגנה האווירית סוגר מעגל ומתחדש בשתי כנפות: כנף הגנת שמיים וכנף הגנה אקטיבית. מדובר בשינוי נוסף מתוך רבים שהתרחשו ב-60 השנה האחרונות. מנ"מ להגנ"א, כך זה קרה
מיכל ויסברוד

שנות ה-40: תותחים ותפוחי אדמה
ראשיתו של מערך הנ"מ העברי הייתה בשנת 1940. הבריטים ששלטו אז בארץ הקימו גדוד יהודי של הגנה קרקעית מפני מטוסים, גדוד שהיווה את הגרעין למערך הנ"מ העתיד לקום בצה"ל.
בערב פסח 1948, התגנבה אוניה ישנה לנמל תל אביב. בבטנה, בין ערימות תפוחי אדמה תמימות למראה, הוסתרו 25 תותחי נ"מ. חודש לאחר מכן, זכו תותחים אלו להפלת הבכורה שלהם. הפלה זו, הראשונה בתולדות צה"ל, התרחשה כבר ביומה הראשון של המדינה החדשה, כאשר מטוס מצרי הופל מעל שמי תל אביב.

שנות ה-50: מיזוג אוויר
בינואר 1950 הוקם באופן רשמי פיקוד הנ"מ, תחת פיקודו של אל"ם בוריס סניור (אל-דור). הפיקוד הוכפף ישירות לסגן הרמטכ"ל, כדי להדגיש את החשיבות שהקנה הרמטכ"ל אז, רא"ל יגאל ידין, למניעת הפצצת הישובים בארץ על-ידי מטוסי האויב.
בסוף אותה שנה, כנראה מתוך הכרה שלא ניתן להפריד את נושא הנ"מ מחיל-האוויר, החליט הרמטכ"ל למזג ביניהם: אנשי הנ"מ הוכשרו בחיל-התותחנים והשתייכו אליו מקצועית, אך היו כפופים פיקודית לקצין תותחי הנ"מ של חיל-האוויר.

שנות ה-60: קרב בשמי העמק
מלחמת ששת הימים נפתחה בהשמדת חיל-האוויר המצרי ונמשכה בתקיפות חיל-האוויר נגד סוריה, ירדן ועיראק. 60 מטוסי אויב הופלו בקרבות אוויר, כך שלמערך הנ"מ לא נשאר הרבה לעשות ובמלחמה הופלו זוג מטוסי אויב בלבד.
עם זאת, היו אלו שתי הפלות היסטוריות: ההפלה הראשונה בעולם של מערכת ההוק, המשרתת בחיל עד היום והפלה של מפציץ טופולב-16 עיראקי.
"פתאום צל ענק עבר מעלי", תיאר אז סא"ל נוריק הראל, ששהה ברמת דוד בעת התקיפה. צמד מיראז'ים מהבסיס הוזנק לרדוף אחרי המפציץ ועשרות פגזי נ"מ נורו לעברו, עד שהתרסק בפיצוץ עז וגרם להרג של 14 חיילים.

שנות ה-70: לוחמים למופת
בראשית שנות ה-70 הוחלט להעביר את מערך הנ"מ לפיקודו הבלעדי של חיל-האוויר. המתכונת החדשה עמדה למבחן תוך זמן קצר, עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, בה ספג צה"ל אבידות רבות.
כוחות הנ"מ ששהו בגולן הופגזו באופן מתמשך באש ארטילריה וסרן (מיל') ישראל גולדשטיין החליט לא לסכן את לוחמיו ונותר לבדו על הכלי היחיד בפלגה שנותר שמיש. ביומה השני של המלחמה ירה לעבר מיג-21 שהגיח מכיוון סוריה.
המטוס נפגע בזנבו והתרסק וישראל זכה בעיטור המופת, בו נכתב: "סגן גולדשטיין השאיר את פקודיו בבונקר, כשהוא עצמו מאייש את הצריח ומפעילו. כך פעל ארבעה ימים רצופים ביוזמתו. במעשיו אלה גילה יוזמה, אומץ לב ורוח התנדבות למופת".


שנות ה-80: מחבלים בכדור פורח
ה-16 באפריל 1981 היה לילה גשום במיוחד. למרות זאת, בשעה שלוש לפנות בוקר, הצליחה סוללה של גדוד "רם" להבחין במטרה מוזרה למדי.
"ניסינו להסתכל במטרה באמצעות מגבר אור כוכבים, אמצעי ראיית הלילה היחיד שהיה לנו במוצב", סיפר לימים מפקד הסוללה, משה בנג'ו. "הראות הייתה לקויה, אבל לאחר מספר דקות הדליקו המחבלים את המבער ואז גילינו אותם. באמצעות המשקפת, הצלחתי לזהות את הצללית של הכדור הפורח".
בנג'ו החליט לא לפתוח באש בשלב זה, כדי שהמחבלים יפלו במקום שבו ניתן יהיה להשתלט עליהם. בינתיים, נאספו פלגות נ"מ נוספות וכוחות חי"ר. "גלישתם הייתה איטית. כשהם היו במרחק שבעה קילומטרים ולא הייתה להם אפשרות לברוח מאתנו, נתתי פקודת אש. הפלגות ירו, הכדור הפורח נפגע וצבר תאוצה בירידתו מטה". תוך שעה התפתח קרב עם המחבלים, שבסופו הם חוסלו.
גם במלחמת לבנון, נלחמו סוללות הנ"מ. בקרב נ"מ מול נ"ט, חיסלה סוללה שתי חוליות של מטוליRPG . אז התרחשה גם ההפלה הראשונה, בצה"ל ובעולם, של טיל הרד-איי (בזק).

שנות ה-90: היהלום שבכתר
במלחמת המפרץ לא חדרו לישראל מטוסי אויב וכך החל עידן חדש במערך: עידן לוחמת הטילים.
סוללות הפטריוט נחתו בישראל יחד עם הסקאדים ולראשונה הפך העורף לחזית. ההצלחה של מערכת היהלום (פטריוט) הייתה חלקית, אבל היא היוותה פתח לעולם המתקדם של הגנה אקטיבית.
בעשור שחלף מאז, עברה המערכת שיפורים משמעותיים וגם הטיל עצמו שודרג. "אנחנו הרבה יותר מוכנים משהיינו אז", מעריכה ראש מדור פטריוט במטה המערך, סרן לירון בן-יעקב.

שנות ה-2000: מעצבים את העתיד
שנות ה-2000 הביאו עימן מהפכה של ממש, כשמערך הנ"מ הפך ב-1.1.11 למערך ההגנה האווירית.
עם שינוי האיומים מסביב וקליטת המערכות החדשות, החליטו במערך שהגיע הזמן להתעדכן. אגדי הנ"מ המסורתיים של התותחנים הפכו לכנפיים החיל-האוויריות והגדודים הפכו ליחידות.
השבוע זכה המערך גם לארגון מחדש, המבוסס על משימותיו השונות. בטקס חגיגי בבסיס חצור הוקמו באופן רשמי שתי כנפות המערך: כנף הגנת השמיים, שתפעל נגד איומי נ"מ וכנף הגנה אקטיבית שתעסוק ביירוט טילים.

השנה היא 2011, ועכשיו נותר רק לראות מה יביא עמו העשור הבא.

 
1 | 2 | 3
 
תג היחידה (2011)
תג היחידה (2011)