יומן ארועים

Bookmark and Share
"במלחמה הבאה, העורף יהיה היעד" פורסם בתאריך 21.06.2011
תגיות: בסיס פלמחים , ביקורים , חץ , בני גנץ , הגנה מפני טילים
במסגרת שבוע העורף הלאומי, ביקר הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ביחידת טילי "חץ" של מערך ההגנה האווירית ואמר לאתר חיל-האוויר: "העורף הוא היעד של האויבים שלנו"
מיכל ויסברוד | צלם : רועי כץ

במסגרת תרגיל הגנת העורף הארצי המשולב בתרגיל "חומות של תקווה" החיל-אווירי שנערך השבוע ברחבי הארץ, ביקרו הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ והשר להגנת העורף, מתן וילנאי ביחידת החץ של מערך ההגנה האווירית. השניים ערכו סיור ב"חרב מגן", יחידת טילי ה"חץ" המגינה על ישראל מפני טילים ארוכי-טווח וצפו בסימולציה שנערכה בה. לאחר מכן, האזינו להסברים על דרכי ההתמודדות של מערך ההגנה האווירית עם איום הטילים על העורף הישראלי מפי מפקד המערך תא"ל דורון גביש, ומפקד הכנף אל"ם שחר שוחט.
"העורף הוא יעד הפעולה של האויבים שלנו", אמר רא"ל גנץ לאתר חיל-האוויר. "כל מערך הרק"ק (רקטות קרקע-קרקע) והטק"ק (טילי קרקע-קרקע) לסוגיו השונים, נועד לעבור מעל ההגנות של צה"ל ולפגוע בעורף הצבאי והאסטרטגי-אזרחי. לכן אנחנו צריכים לדעת איך להתגונן ובעיקר איך להמשיך לתפקד. זה חשוב ולכן אנו עורכים את תרגיל 'נקודת מפנה' כבר חמש שנים". בשנתיים האחרונות שולב תרגיל העורף עם התרגיל המרכזי של מערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר. "צריך להמשיך לתרגל מדי שנה ולהפיק לקחים. ככל שיודעים יותר, חוששים פחות", סיכם הרמטכ"ל. בהמשך הסיור, הסביר אל"ם שחר שוחט, מפקד כנף ההגנה האקטיבית במערך, על תהליך יירוט הטילים: מקביעת המדיניות וקבלת ההחלטות ועד לרגע הפגיעה עצמו. בנוסף ציין אל"ם שוחט את השיפורים שיביא "חץ 3", הגרסה המתקדמת שאמורה להיכנס לשימוש בשנים הקרובות.

האיום: תקיפה מתמשכת בשטח ישראל

אל"ם שוחט הציג את מערכות השליטה והתצוגה של יחידת "חרב מגן" והסביר למבקרים על חלוקת העבודה בין החץ למערכות הנשק האחרות, כשברקע נשמעות התראות מדומות על טילים המשוגרים לעבר ישראל. "המטח הזה, למשל, עומד ליפול על מרחב עליו אנחנו נדרשים להגן", הדגים שוחט על אחד המסכים ומיד הציג את תוכנית ההגנה המתאימה. "זה מטח מתפתח: עכשיו נוספו עוד שתי מטרות".
דימוי נפילות הטילים הוא רק חלק משבוע קרב שנערך ביחידת "חרב מגן", כחלק מתרגיל העורף הלאומי. מערך ההגנה האווירית כולו מתרגל השבוע מלחמה ומנצל את ההזדמנות על-מנת לשתף פעולה עם פיקוד העורף. מטרת האימון: היערכות לקראת מצב של תקיפה מתמשכת על שטחי ישראל. "אנו מתרגלים את עולם ההגנה מפני טילים מקצה לקצה, מהמפקדות ועד ליחידות בשטח", הסביר תא"ל דורון גביש, מפקד מערך ההגנה האווירית. "למעשה, בהקשר של השינוי האסטרטגי שעובר מערך ההגנה האווירית, זה הוא אימון ההקמה שלנו במתכונת הארגונית המחודשת של המערך ובדגש על תחום ההגנה מפני טילים. זה תרגול משמעותי מאוד המהווה מרכיב חשוב בהתאמת המערך לאתגריו, והחשוב מכל מוכנותו לתחום". בחודשים האחרונים, הפך מערך הנ"מ למערך ההגנה האווירית וקיבל באופן רשמי את משימות ההגנה האקטיבית והגילוי להתראה, בנוסף למשימותיו האחרות בהגנת שמי המדינה. הצעד הבא במהלך זה הוא ארגון מחודש של המערך המתוכנן לשבועות הקרובים, במסגרתו תעסוק כנף במשימת הגנת שמי המדינה ותפעל נגד איומי נ"מ מסורתיים וכנף אחרת תעסוק במשימת ההגנה מטילים.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
השר להגנת העורף, מתן וילנאי והרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ.
השר להגנת העורף, מתן וילנאי והרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ.

צילום: יונתן זלק