יומן ארועים

Bookmark and Share
לאן הזכרון מוביל? פורסם בתאריך 31.05.2011
תגיות: שת"פ , מלחמת ששת הימים
ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, הוא דמות מוכרת, אך מעטים מכירים את סיפור פציעתו בלבנון וחילוצו על ידי מסוק. לרגל יום ירושלים, פגשנו בברקת וביררנו מה הקשר בין מי שעומד בראש בירת ישראל לבין חיל-האוויר ומה יום החג מסמל עבורו
גל גולדשטיין

הרומן בין ניר ברקת לבין חיל-האוויר החל לפני 44 שנים, ביום ירושלים עצמו. "כילד גרתי במחנה אלנבי שעמד בערך 800 מטרים מהגבול עם הירדנים", הוא מספר. "אני זוכר שבמלחמת ששת הימים חטפנו הפגזות וראינו לא מעט אווירונים שעברו נמוך מעל הבית שלנו. גם אחרי המלחמה, לראות את האוירונים טסים מעל הראש לכיוון מזרח היה אחד הדברים שנתנו אולי את הבטחון הכי גדול שאפשר לתת לילד".

כשאותו הילד גדל והגיע לגיל גיוס, הוא התנדב והפך ללוחם בחטיבת הצנחנים, שם לקח חלק בלא מעט תרגולים ופעולות שכללו שיתוף פעולה עם הכחולים. "מסוקים וצנחנים הולכים ביחד. העבודה מול טייסים מוכרת לי מאוד וההערכה שלי כלפיהם גדולה מאוד. יש בינינו הרבה תלות הדדית. לא רק בחטיבת הצנחנים, אלא בכל חילות הרגלים, מוקירים ומכירים את אומץ הלב של הטייסים, שלא חושבים על עצמם ומגיעים לחלץ אנשים ממש מתי שצריך אותם. אני חוויתי את זה על בשרי".

באוגוסט 1980 נערך בכפר תיבנית השוכן ברמת נבטיה בדרום לבנון מבצע "מוביל" להשמדת יעדי מחבלים, במהלכו נפגע ברקת מכדור. "זה היה קרב פנים אל פנים. המ"פ שלי, מוקי קנישבך ז"ל, נהרג לידי. מרגע הפציעה ועד שנחת המסוק, עברה בערך רבע שעה. קשה להעריך שם את הזמן, אבל עוד לפני הפציעה שלי כבר היו נפגעים וכמדומני מסוקים חיכו באוויר. רצו לנתח אותי בשטח, אבל ברגע ששמעו שהמסוק מגיע, ויתרו על הניתוח".

שנתיים אחר כך, הועמקה ההיכרות של ברקת עם חיל-האוויר כשפרצה מלחמת לבנון הראשונה. "בזמן המלחמה הייתי מ"פ. הייתה לנו פעילות אינטנסיבית מאוד עם חיל-האוויר. אנקדוטה אחת שאני זוכר התרחשה כשאבטחנו את כביש דמשק-ביירות בזמן שהפלסטינים יצאו מלבנון לכיוון סוריה בעקבות ההסכמים. ראינו פיצוץ באוויר ומטוס נופל וחששנו שהמטוס הוא F-15. אחר כך הסתבר לנו שהמטוס היה מיג-25 שחטף טיל ונפל מול העיניים שלנו".

חזקה ומאוחדת

כתושב העיר כמעט לאורך כל חייו, ניר ברקת הוא אחד החוגגים המתמידים של יום ירושלים. "אני חושב שכדאי להסתכל רגע אחורה, כדי לראות את גודל ההישג שיש לנו ביד. כל הזמן אני אומר שאם היינו מבקשים מסבי סבינו לדמיין איך ירושלים יכולה הייתה להיות, בחיים הם לא היו מפנטזים שמה שיש היום הוא אפשרי", הוא אומר. "ירושלים מאוחדת, גרים בה 800,000 תושבים, היא עיר חזקה ומתפתחת. בשנתיים האחרונות העיר חווה תנופה תרבותית, כלכלית וחינוכית. נערכים בה פי שלושה אירועי תרבות, בשנה האחרונה בלבד התפוסה בבתי מלון קפצה ב-24 אחוזים ונרשם גידול של למעלה מארבעה אחוזים בזכאים לבגרות ואפשר לראות גידול משמעותי בהעסקת עובדים ובבקשות שהוגשו לעסקים חדשים. בנוסף, אנחנו רואים פיתוח פיזי בעיר עם סיום סלילת הרכבת. בכל הפרמטרים שחשובים לנו, אנחנו רואים צמיחה והתפתחות. אני מקווה ומאמין שהמגמה תימשך".

ההצלחות שנרשמו עד כה הן מרשימות, אז מה נותר לברקת לאחל לירושלים ביום חגה?
"שתוכניות העבודה והמשאלות שלנו יתגשמו, שנמשיך לפתח ולקדם את העיר לכלל תושביה וכמובן שלום ושקט, שהם משאלת לב עמוקה מכל אחד מאתנו. ודאי שלי".

       
                                                      רס"ן במיל' ניר ברקת ראש עיריית ירושלים

 

 
1 | 2 | 3 | 4
 
ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים
ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים