יומן ארועים

Bookmark and Share
על השיפוד פורסם בתאריך 19.05.2011
תגיות: טייסת "הפטישים" , טייסת "הסילון הראשונה" , טייסת "חוד החנית"
בזים ורעמים, ברקים, נצים וסופות מילאו את השמיים כדי לקבוע את התשובה על השאלה המעניינת מכולן: מי טייסת הקרב המובילה בחיל-האוויר? כתבי הבטאון הצטרפו ליום האחד והמיוחד של תחרות הקרב המסורתית
מאי אפרת, יהונתן מרוז, יעל הררי, דנה רוסו ומיכל ויסברוד

יצר התחרותיות בין הטייסות לא נוצר כך סתם. מאחורי הקלעים מעודדים אותו במטרה להעלות את המוטיבציה ואת המצוינות של הנפשות הפועלות.
ומה טוב יותר מתחרות "שיפוד" שמתקיימת כל שנה בין טייסות הקרב? במחלקת הדרכה במטה מתכננים מדי תקופה את התחרות במסגרתה מוציאה כל טייסת שמיניית מטוסים לטיסה קצרה אך גורלית.
במהלך הטיסה צריכים המשתתפים לבצע משימות תקיפה תוך איומים אוויריים וקרקעיים. "כמו בזמן אמת, אין להם כמה הזדמנויות", מסביר סרן שחר האחראי על תכנון התרגיל. "חייבים לפגוע במטרה בנסיון אחד".
לא רק במטה, גם בטייסות השונות התכוננו מראש לטיסה המכריעה. בטייסת "חוד החנית" בבסיס תל-נוף, מספרים על שבוע אינטנסיבי שמטרתו היא אחת: נצחון.
"שבוע האימונים לקראת התחרות הוא מה שמאפשר לנו לקחת בה חלק ולשאוף לנצחון", מסכם סרן עומר, סמ"ט ב' בטייסת. "זו הרחבת אופקים, בעיקר לנו. זו אפשרות להתאמן על דברים שאינם בשגרה שלנו ולחזור קצת ליסודות הטיסה".
כמה קילומטרים צפונה, בבסיס רמת-דוד, ניכרת התרגשות רבה לקראת תחילת התחרות. על לוח התדריכים מתנוססים טיפים אחרונים ("לא קרוב מדי!") והמטוסים שנבחרו בקפידה למשימה, מוכנים להזנקה בדת"קים.
"יש הרגשה די טובה, אבל כדי לנצח בשיפוד צריך להיות מושלם", משתף סא"ל יפתח, מפקד טייסת "הסילון הראשונה". הטייסים ממריאים, עושים את דרכם לעבר המטרות ולא חולף זמן רב עד שנרשמת "אלפא" ראשונה: פגיעה מדויקת במטרה. משימה אחת מאחוריהם והתחרות נמשכת.
בחדר המבצעים בטייסת "העקרב" עוקבים בדריכות אחר המתרחש. המטוסים כבר התרחקו מבסיס חצור, אבל כל פניה, זיהוי ופגיעה מדווחים בקשר לו מאזינים אנשי הטייסת שנשארו על הקרקע.
"זו תחרות מטורפת ואצלנו לוקחים אותה ברצינות", מספר סגן עידן. שלטי העידוד המעטרים את מסדרונות הטייסת מאמתים את דבריו. "אנשים רוצים לנצח", מחייך סגן נדב, "יש פה עניין של גאוות יחידה".
אבל עוד לפני שתגיע ההודעה הגורלית על הטייסת המנצחת, יש שאלה נוספת שנשארת לא פתורה. אפילו בטייסת "הפטישים", אחת הותיקות, שלא לומר עתיקות ומנוסות בחיל, לא מצליחים לפתור את החידה המסתורית מכולן: מה פשר הכינוי "שיפוד"?
"לא יודע למה התרגיל נקרא כך ואין לי אפילו השערה", אומר רס"ן א', איש צוות אוויר בטייסת. "אם תצליחו לגלות, תודיעו לי".

אז מי ניצח? הכתבה המלאה על התחרות תתפרסם בגליון יוני של בטאון חיל-האוויר

 

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5