יומן ארועים

Bookmark and Share
ציידי הרקטות - שיגור ראשון של "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 10.04.2011
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית
לוחמי סוללות "כיפת ברזל" ערוכים ומוכנים כל שעות היממה בעוטף עזה. למרות היירוטים המוצלחים, הם יודעים שכל שיגור הוא משחק חדש לגמרי בו הצלחות העבר לא נחשבות
מיכל ויסברוד

הגבעה החשוכה ומוקפת בשדות בוודאי לא רגילה לאורחים רבים כל כך: לוחמים, טכנאים, חבלני משטרה, חברי כנסת, אזרחים שבאו לעודד וכמובן תקשורת סקרנית. למי שלא הבין, מדובר בסוללת "כיפת ברזל", בימים שאחרי הרגע ההיסטורי: היירוט הראשון של רקטה על ידי המערכת. בינתיים, הלוחמים מנסים לחמוק מכל המהומה ולהתרכז במשימה שעומדת בפניהם - התמודדות עם איום הרקטות. מפקד הסוללה מתמרן בין תחקירים, משמרות מבצעיות ודיונים ומבטיח שמתישהו גם ימצא זמן להתראיין לכמה דקות.

עד אז מתפנה קצין המבצעים של הסוללה, סגן עומר, לספר מה עובר על הלוחמים בימים האחרונים. "זה רגע שכל המערך חולם עליו", הוא מסביר. "השבוע התבצע השיגור המבצעי הראשון מאז שנות ה-80, שהוא גם השיגור הראשון בעולם של המערכת הזו. אנחנו מתרגשים מאוד, התחושה היא שזו המשימה בה"א הידיעה, שאנחנו מגינים על האנשים וזה גם העלה את המוטיבציה מאוד, הלוחמים מתווכחים ביניהם מי ישאר יותר זמן בקרון. מצד שני אנחנו לא נכנסים לאופוריה, שומרים על ערנות ולא מזיזים את העיניים מהמסכים. זה חשוב כי מרגע שיש גילוי יש לך רק כמה שניות לזהות אותו ולשגר את הטיל המיירט". הוא לא מספיק לסיים את המשפט ולפתע אזעקת "מיידי אמת" נשמעת ברחבי האתר. לא עוברת שניה וחצי ואנשי הסוללה כבר יוצאים לקרון השליטה בכל המהירות שהם מסוגלים לה, אחרי שבוע שלם של אזעקות וריצות. תוך שניות מסתבר שהרקטה שהתגלתה עומדת ליפול בשטח פתוח ועל כן לא מיירטים אותה.

למרות שמשגרי הרקטות מעבר לגבול לא עושים לסוללות של "כיפת ברזל" עבודה קלה, הספיקה המערכת החדשה לצבור נסיון מבצעי ביירוט של מגוון סוגי רקטות בכל שעות היום והלילה, בשיגורים בודדים וגם במטחים. "הטכנאים נרתמים למשימה ועובדים סביב השעון עם מעט שעות שינה ובחיוך", אומר מפקד הגף הטכני רס"ן אלון מילר. "ההרגשה היא שיש על מי לסמוך. כולם מבינים את חשיבות המשימה, שהעבודה שלהם יכולה לעשות ההבדל בין קסאם שנופל על בית לבין יירוט מוצלח".

 
1 | 2 | 3