יומן ארועים

Bookmark and Share
ביקור השותפים- חניכי קורס מח"טים מבקרים בבסיס פלמחים פורסם בתאריך 10.04.2011
תגיות: בסיס פלמחים
חניכי קורס מפקדי חטיבות של צה"ל ביקרו בבסיס פלמחים, שמעו הרצאות על חיל-האוויר ולמדו כיצד ניתן לחזק את שיתוף הפעולה
יובל שוהם ודנה רוסו

אפשר היה לחשוב שהגענו למקום הלא-נכון. קצינים רמי דרג הסתובבו על מדי ב', עם שלל כומתות בכל צבעי הקשת.
איפה הכומתות האפורות? הדרגות הכחולות? איפה סרבלי הטיסה? מדי פעם הם בצבצו אי-שם, אבל אי-אפשר היה להבחין בהם בנקל. מזל שהאוכל הבהיר לנו מיד איפה אנחנו נמצאים: טייסת "המסק"ר הראשונה" בבסיס פלמחים.
"לפני מלחמת לבנון השנייה לא הייתם רואים דבר כזה", מודה אחד מאנשי היחידה לשיתוף פעולה, שהיו אחראים על היום. "הם כמעט לא באו לפה ואנחנו כמעט ולא באנו אליהם". אבל הרבה מים זרמו בנהר הליטני מאז.

טייסים מכלל המערכים בחיל יורדים לשטח ומשתתפים בתרגילים של כוחות הקרקע, ממש הולכים כתף אל כתף וכובשים יחד את היעדים וגם אנשי כוחות הקרקע לא חוסכים בביקורי גומלין ומגיעים לימי עיון משותפים, הדרכות וביקורים בבסיסי החיל. כ-25 סא"לים ואל"מים מקורס מח"טים של צה"ל, חלקם במילואים וחלקם בסדיר, הגיעו ליום שלם בבסיס פלמחים ושמעו הרצאות על החיל ואופי פעילותו.
"אנחנו רוצים בעיקר היכרות מעמיקה יותר עם היכולות של חיל-האוויר, להבין כיצד הוא יכול לסייע לנו", אומר סא"ל גיל גלרון, סגן קצין הלוגיסטיקה של פיקוד הדרום.
"עם המפקדים האלה אנחנו נילחם", אומרת סגן שירה, טייסת צפע (קוברה). "חשוב שירגישו מחוברים לחיל וידעו את היכולות והמגבלות שלנו. חשוב גם שנכיר אחד את השני, שלא נפגש בפעם הראשונה רק ברשת הקשר".

את היום פתח מפקד חיל-האוויר, שהעביר לחניכים סקירה רחבה וכללית של חיל-האוויר, משימותיו והשתלבותו בהגנה על מדינת ישראל, תוך שהוא מציין את שיתוף הפעולה עם כוחות הקרקע.
"תפעילו כוח אווירי, תשאפו לזה. יהיו מקרים שתרצו כוח אווירי ולא יהיה לכם, אבל במקרים שחיל-האוויר יכול לבוא לידי ביטוי, כדאי שתפעילו אותו. תשתדלו להגיד מה אתם צריכים ולא איך צריך לעשות את זה. אל תגידו את הדרך, אלא את הצורך. בנוסף, תפעילו את החיל בתוכנית סדורה מראש. צריך להתאים ציפיות לתרחישים שונים. תכירו את התו"ל של המערכים בחיל, מה אומרים בקשר, מה לא אומרים ומה המגבלות שלנו".
לאחר מכן סיפר מפקד היחידה לשיתוף פעולה, אל"ם ירון, על התפתחות הכוח האווירי מאז מלחמת העולם השנייה ועד היום ועל החימוש המדויק של חיל-האוויר. "אפשר להביא את החיל לפעול במקום הכי צפוף בעולם, בזכות החימוש המדויק", אמר.
הוא הסביר גם על מבנה הפיקוד והשליטה בחיל, השונה באופן מובהק מהפיקוד באוגדות ובחטיבות ודיבר על הסיכון של פגיעה בכוחותינו. הוא הזכיר לחניכים שעליהם להגיד לחיל-האוויר מה צריך לעשות ולא איך צריך לעשות.
"אל תגידו למוביל 'תשגר טיל לבית'. אולי הוא בכלל צריך תותח? תגידו בדיוק מה צריכים והמוביל במטוס יידע מה לעשות".
אחריו הרצה סא"ל אמיר, מפקד טייסת "העקרב" המפעילה מטוסי "ברק" (F-16D). הוא הדגיש את חשיבות טווחי הבטיחות מכוחותינו. "הפצצות מדוייקות אמנם, אבל יכולות להיות טעויות".

סא"ל אמיר הציג סרטון שהראה את המגבלות בשיתוף פעולה בין ה"ירוקים" ל"כחולים". בסרטון נראה טייס המנסה להכווין כוח קרקעי אל שביל מעוקל, אך הכוח הקרקעי לא מצליח למצוא את העיקול. הסיבה פשוטה: מלמעלה ניתן לראות בבירור את השביל המתעקל, אבל מלמטה הוא נראה ישר כסרגל. "זו הבעייתיות בשת"פ. רואים דברים מזוויות שונות".

סא"ל נעם, מפקד טייסת "המסק"ר הראשונה", דיבר גם הוא. "כשאתה יודע מי עולה מולך בקשר ואיך הוא נראה, ניתן להתגבר על המגבלות. חשוב שתדעו מה אנחנו יכולים ומה אנחנו מסוגלים וגם מה לא. המסוק הוא מכפיל כוח, אבל הוא מביא לא רק טילים ותותח, אלא גם מוביל עם נסיון רב שנים מאחוריו".
לאחר מכן ניתנו סקירות גם על עולם הסער ועולם הכטב"מים (כלי-טיס בלתי מאוייש).
"כבר כיום יש מזל"טים לדרג הגדוד, כגון 'רוכב שמיים' ובקרוב יהיה גם לדרג החטיבה", גילה סא"ל שי, מפקד יחידת הכטב"מים בפלמחים. "נכון להיום יש אצלנו צוות הקמה ועוד חודש נקבל מערכת חדשה ונתאמן עליה".

בסוף היום העמוס, קיבלו חניכי הקורס צ'ופר מיוחד - אימון בטייסת המאמנים (סימולאטורים) של הבסיס. הם טסו על סימולאטורים של מסוקי ינשוף ויסעור, תפקדו כמובילי משימה והטיסו כטב"מים.

 
1 | 2 | 3