יומן ארועים

Bookmark and Share
חץ למטרה פורסם בתאריך 24.02.2011
תגיות: נ"מ , חץ
מערך ההגנה האווירית ביצע ניסוי מוצלח של מערכת החץ באתר בחוף המערבי בארצות-הברית. במסגרת הניסוי יירט החץ טיל המדמה אמל"ח הנמצא ברשות מדינת אויב שנורה ממרחק של מאות קילומטרים
מיכל ויסברוד

הניסוי שבוצע ע"י התעשיות ומנהלת "חומה" במפא"ת, היה בהובלת מנהלת "מגן" של חיל-האוויר יחד עם לוחמי ההגנה האווירית.
לאחר שיגור טיל המטרה, הוא נקלט בידי מערכת המכ"ם "אורן ירוק" אשר העביר את הנתונים למרכז ניהול ובקרת הירי של החץ. מערכת זו מחשבת במהירות רבה את הנתונים ומציגה תוכנית שיגור בהתאם למטרות שנקלטו. תוכנית השיגור הועברה למשגר אשר שיגר את טיל החץ לעבר המטרה. הטיל ביצע בהצלחה את כל שלבי מעופו ורכישת המטרה. בסיום התהליך פגע טיל החץ בטיל המטרה בגובה רב, מחוץ לאטמוספרה והשמיד אותו לחלוטין. רסיסי טיל המטרה התפזרו לאוקיינוס.

לאחרונה הוקם גרעין הקליטה הראשוני של סוללת החץ החדשה, אשר עתידה להיכנס לפעילות בשנים הקרובות. במהלך החודשים הבאים יכין גרעין הקליטה את הקרקע לקראת הקמה בפועל של הסוללה ויטמיע את המערכות החדשות העתידות לפעול בה. הגרעין אחראי גם על שיתוף הפעולה עם התעשיות ועל הקשר בין גורמי המטה ואנשי הסוללה הנמצאים בשטח. "תהליך קליטת המערכת מורכב ומהווה מהפיכה תפיסתית של ממש בעבור יחידת 'חרב מגן', האחראית על טילי החץ", מסביר מפקד גרעין הקליטה, סגן תומר מירב. לדבריו, הקמת הסוללה היא פתח לשינויים רבים. הסוללה הנוספת תקלוט גם מכ"ם חדש, "אורן אדיר", המגלה מטרות בטווחים רחוקים יותר ומזהה סוגי טילים באופן מדויק יותר. כמו כן, עתידה הסוללה לקלוט גם דגם משודרג של הטיל המיירט של מערכת ה"חץ". "השינויים מגדילים באופן ניכר את היכולות ואת המשאבים של היחידה. זה הוא צעד משמעותי שיעזור לנו בהתמודדות עם האיומים הבאים", אומר סגן מירב.

את הסוללה החדשה הוחלט להציב באתר שנבחר כדי להבטיח יכולת התמודדות מרבית עם כלל האיומים. לדברי סגן מירב, הקמת הסוללה אינה קשורה לאירועים אקטואליים וההחלטה לקלוט אותה התקבלה כבר בראשית דרכה של היחידה, אשר לא מזמן חגגה עשור להיווסדה. "עם זאת, אמצעי הלחימה של הצד השני תמיד ניצבים לנגד עינינו", מציין סגן מירב.

מערכת החץ הינה מערכת פרי פיתוח ישראלי, שנועדה להתמודד עם איום הטילים הבליסטיים ארוכי הטווח. תפקיד המערכת הוא ליירט איומי טילים מהשכבה העליונה, בגובה של מאות קילומטרים. על פי תפיסת ההגנה הרב-שכבתית, אחראית כל מערכת הגנה אקטיבית ליירט איומים משכבת גובה שונה. מיירט החץ מתאפיין בזמן תגובה קצר, יכולת תמרון גבוהה וטכנולוגיית ניווט ובקרה מתקדמת, המאפשרים לו לתת מענה לאיומים אלה.

לאור התחמשותן הטכנולוגית של מדינות אויב, מפותח בימים אלה דגם מתקדם יותר- "רשף" (חץ 3). דגם זה נועד לשפר את ההתמודדות עם טילים ארוכי- טווח ולהשמיד אותם בגובה רב, מעבר לאטמוספרה. "רשף" יגדיל את טווח היירוט הנוכחי של מערכת החץ והוא עתיד להיות מבצעי בשנים הקרובות.

 
1 | 2