יומן ארועים

Bookmark and Share
מסתכלים גבוה פורסם בתאריך 03.02.2011
תגיות: חקר החלל , נאס"א , אילן רמון , לוויינים
הסכם ראשון מסוגו לשיתוף פעולה בין ממשלת ישראל לסוכנות החלל האירופית נחתם במסגרת כנס החלל הבינלאומי השישי על שם אילן רמון של מכון פישר
ליה שנל

על ההסכם חתמו מנהל סוכנות החלל הישראלית (סל"ה) ומנכ"ל סוכנות החלל האירופית (ESA) ז'אן ז'ק דורדיין, שהגיע לארץ בפעם הראשונה כאורח הכנס.

במסגרת ההסכם ניתן יהיה לקדם פרויקטים משותפים בתחום חקר וניצול החלל למטרות שלום. ההסכם יאפשר לקיים בעתיד חילופי מדענים ומהנדסים ושיתופי פעולה בין מוסדות מחקר ותעשיות בתחום. בהסכם מוזכרים תחומים כגון אסטרופיזיקה והנדסת חלל, לוויינים ומחקרים בחלל בתחומי הביולוגיה והרפואה.

"ההסכם מהווה הכרה בינלאומית במעמדה של ישראל בחלל", אמר שר המדע והטכנולוגיה, פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, במסגרת האירוע. "מעמד זה הוא תוצאה של הון אנושי מיוחד ורוח משפחת רמון המהווה דוגמא ומופת וסמל לאותה רוח".

בכנס החלל נכחו בין השאר נציגי נאס"א, כולל המשנה לראש נאס"א, לורי גארבר, שגם נשאה דברים. הנציגות האמריקאית כללה גם את לוטננט גנרל סוזן הלמס, מפקדת הכוח המשולב הייעודי לחלל בפיקוד האסטרטגי של ארה"ב, שהיא האישה בעלת הדרגה הגבוהה ביותר בצבא ארה"ב. גנרל הלמס הרצתה בכנס על ההיבטים האסטרטגיים במודעות למצב בחלל.

למחרת הוקדש מושב שלם לנושא זה, המודעות המצבית היא תחום שהולך ומקבל חשיבות עקב הצפיפות הגוברת של הלוויינים בחלל הקרוב לכדור הארץ. כיום יש בחגורה שסביב כדור הארץ כ-1000 לווינים פעילים, בנוסף ל-4000 לוויינים "מתים". מלבדם יש מאות אלפי פיסות מתכת בגדלים שונים החגות גם הן במסלול ומהוות סכנה לחלליות ולוויינים. הסיכון הרב שנובע מהצפיפות בחלל הפך את המודעות למצב זה לנושא בוער בקרב חוקרי החלל בעולם.

במסגרת הכנס השיקה "קרן רמון", בראשותה של רונה רמון, תחרות מלגות לתכנית יוקרתית בת עשרה שבועות שתתקיים בבסיס נאס"א בקליפורניה בקיץ 2011. "המלגה נועדה למי שיצליח ליצור רעיון טכנולוגי ישים שישפיע על מיליון ישראלים תוך חמש שנים", אמרה רונה רמון בהכרזה על תחרות המלגות. "אנחנו מקווים לקדם את החברה בישראל". בנוסף, הוענקו באותו מעמד מלגות ע"ש אילן רמון לסטודנטים מצטיינים מטעם משרד המדע.

במהלך הכנס הוצגה תוכנית החלל הלאומית החדשה של ישראל על ידי יו"ר סוכנות החלל הישראלית, אלוף (מיל') פרופ' יצחק בן ישראל. בנוסף עסק הכנס בנושא החינוך ועידוד הנוער להתעניינות במדע ובחלל ונכח בו שר החינוך גדעון סער.

במושב בנושא תחום החלל בישראל הציג מנהל מפעל מב"ת חלל של התעשייה האווירית, אריה הלזבנד, את התכניות לגבי הלוויין הבא שתשגר ישראל לחלל. בניגוד ללווינים הקודמים, ששימשו לתקשורת ותצפית בלבד, הלוויין החדש יכלול כנראה גם טלסקופ מבוסס מכ"ם למטרות מחקר. הטלסקופ ישמש לזיהוי מוקדם של סופרנובות וכך יסייע לטלסקופים גדולים העוסקים בצילום ולאתר ולצלם תופעות קוסמיות אלה.

 
1 | 2