יומן ארועים

Bookmark and Share
תוכניות חלל פורסם בתאריך 31.01.2011
תגיות: חלל , אופק (לווין)
בכנס חלל שנערך השבוע סיפרו המשתתפים על תוכניות שאפתניות בחלל. נאס"א מתכוונת לחקור כוכבים שונים, האירופאים שולחים לוויינים ויש אפילו כמה צעירים ישראליים שמתכוונים לנחות על הירח. אבל מה שבאמת משותף לכל המשתתפים, היא הבעיה הכלכלית
גל גולדשטיין

"בפברואר נשגר את הרובוט R2. הוא יהיה הלוויין הראשון שיישלח למרקורי. באוגוסט 2012 נשגר לווין בגודל של מכונית קטנה, שיבחן האם קיימים חיים על מאדים והאם הדבר בכלל אפשרי. בשנת 2015 נשלח רובוט לפלוטו ובהמשך יגיע לכוכב גם המין האנושי", כך סיפרה לורי גארבר, המשנה לראש נאס"א, על תוכנית החלל האמריקאית לשנים הקרובות. הדברים נאמרו במסגרת כנס שערך מרכז יובל נאמן למדע, טכנולוגיה ובטחון באוניברסיטת תל אביב. "אתם בוודאי מודעים לדיון שמתנהל על טיסה בחלל", המשיכה גארבר. "אנחנו במקום טוב. רק לפני 20 שנים, הדיון נסב סביב השאלה 'האם יש לחקור את החלל?"'

במהלך הכנס חזר ועלה נושא ההשקעה הכלכלית הכרוכה בחקר החלל. "בהתחשב במצב הכלכלה העולמית היום, אנחנו עומדים בפני אתגרים", אמרה גארבר. "אנחנו מקבילים את זה למטוס: להפסיק את מימון חקר החלל, זה כמו לחתוך את המנועים של המטוס. בהתחלה זה ירגיש טוב, אבל אחר כך, נישא בתוצאות".

"אני לא מתבייש", אמר ד"ר דיוויד סאטווד, מנהל מחקר מדעי ורובוטי בסוכנות החלל האירופאית, בהתייחסו ללוויין הרשל (Herschel), אותו מפתחת הסוכנות. "אנשים אומרים לי 'יכולתם לבנות בית-חולים בסכומים האלה'. זה נכון, אבל עדיין זה 50 סנט מכל אזרח אירופאי. זה לא כל-כך הרבה בעיניי, בתנאי שהממצאים משנים את התפיסה שלך כלפי העולם".

האילוצים הכלכליים אינם נחלת האמריקאים והאירופאים בלבד, כפי שמספר פרופסור חיים אשד, ראש מנהלת החלל במשרד הבטחון. גם בישראל ניצבים החוקרים מול שיקולים אלה. "ישראל מדינה קטנה עם תקציב קטן. כל מה שנעשה עד כה בתחום חקר החלל, נעשה באמצעות תקציב הבטחון. ראש הממשלה הסכים שמצב זה צריך להשתנות. אנחנו על סף תוכנית חלל לאומית, המוסכמת על ראש הממשלה. עכשיו רק נותר לנו לשכנע את משרד האוצר".
מנהלת החלל טרם החליטה לאיזה כיוון תפנה בהמשך פעילותה, כפי שמספר פרופסור אשד בראיון לאתר חיל האוויר: "עד כה הגענו להישגים מדהימים. קודם כל בטכנולוגיית החישה מרחוק בכל התחומים ובתחום לוויינות התקשורת מבחינת יחס הביצועים למשקל. הצלחנו למזער את כל המערכות שלנו. בתחום זה אנחנו בין המובילים בעולם. אנו מתכוונים להמשיך במאמצי המזעור שלנו. מצד שני, אנחנו שוקלים את האפשרות להתמקד בלוויינים גדולים יותר ובמקביל לפתח אמצעים מיוחדים. ישראל מצטיינת ביכולת חשיבה בלתי רגילה. אנו מציעים לנאס"א להצטרף למשימות 'החזון' שלהם". בנוגע ללווין "אופק 9" אשר שוגר בשנה האחרונה, פרופסור אשד מלא מחמאות. "הלוויין מעולה. אנחנו כל הזמן משתכללים ומשכללים. גורמים בארה"ב אפילו הביעו עניין בלוויין".

וייתכן שיהיו עוד ישראלים בחלל. בכנס הוצגה קבוצה של יזמים צעירים המכונה "IsraellL", המכוונת גבוה- אל הירח. הקבוצה הצטרפה אל 14 קבוצות אחרות מכל העולם המתחרות על סכום של 30 מיליון דולרים. אם הכל יילך כשורה, תשגר הקבוצה בסוף 2012 מעין לוויין שינחת על הירח וישדר חזרה תמונות שיקלוט. "אנחנו מקווים לקדם חינוך מדעי בישראל באמצעות הפעילות שלנו", סיפר אחד היזמים, יונתן ויינטרוב. "אנחנו רואים בזה מאמץ לאומי".

 
1 | 2