יומן ארועים

Bookmark and Share
מישהו מטפל בך? פורסם בתאריך 10.01.2011
תגיות: יחידת הרפואה האווירית (ירפ"א)
ציוד חדש ומשופר הוכנס לערכות המילוט והעזרה הראשונה של צוותי האוויר. הציוד פותח לאחר בחינת לקחים מבצעיים וכנסיון לשפר את הגשת העזרה הראשונה לפצוע בשדה הקרב
איתי איתמר

עד היום הציוד הרפואי שעמד לרשות צוותי האוויר היה מורכב מערכת עזרה ראשונה, המכילה תרופות לבעיות בסיסיות מאוד כמו שריטות, חוסם עורקים פשוט, אקמול, חומרי חיטוי ופלסטרים.

כתוצאה מלקחי פעילות מבצעית, בוצעה עבודת חשיבה בתחום. "אחד הלקחים הראשונים שנלמדו בלבנון, זה שהטיפול הראשוני ניתן לחיילים על-ידי החברים שלהם ולא על-ידי צוות רפואי", מסביר רס"ן אושרי בר-אל, ראש מדור מבצעים במפקדת רפואה חילית. "אם מדובר בטייסים נוטשים - על אחת כמה וכמה. ניסינו לחשוב איך לאפשר לטייסים לטפל בפציעות שלהם גם אם לא יחלצו אותם מיד באותו רגע, או אם הם ייאלצו להסתתר זמן מה עד שיגיע החילוץ".

בעקבות השיפורים המתקדמים בציוד הרפואי, לערכה הוכנסו טכנולוגיות שלא היו בה בעבר, ואף הוכיחו את עצמן במבצע "עופרת יצוקה". אחת מהן היא חוסם עורקים חדש שנקרא "Combat Artery Tourniquet) "CAT - חוסם עורקים קרבי).

"תמיד לימדנו שכשעושים 'ח"ע רוסי' (חוסם עורקים), שמטרתו לעצור שטפי דם גדולים, צריך לאלתר בעזרת מקל", ממשיך רס"ן בר-אל. "במבצע 'עופרת יצוקה' היו מקרים של חיילים שעשו להם ח"ע רוסי מאולתר שלא פתר את הבעיה. ה'קאט' הוא למעשה ח"ע רוסי שאינו מצריך אלתור, משום שנקודת הלחץ היא מובנית. הוא מורכב מסקוצ'ים ותופסנים, פשוט מאוד לשימוש וניתן להניח אותו על עצמך מבלי להיות תלוי במישהו אחר שיטפל בך".

כתוצאה מהלקחים האלו ובשל העובדה שה"קאט" עוצר שטפי דם טוב יותר, החליט חיל הרפואה להכניס קאט לערכה של כל חובש.
"לא כל לוחם מקבל אותה", מבהיר רס"ן בר-אל. "כשחייל רגלים נפצע, דואגים שיהיה לידו חובש ובערכה של החובש כבר דואגים שיהיה 'קאט'. כשטייס נפצע, לא יהיה לידו חובש בשום צורה".

לערכה נוספו גם מספר תרופות שמטרתן היא לטפל בזיהומים ובכאבים חזקים, כדי לאפשר לטייס ששבר עצם בנטישה לקחת משהו שיאפשר לו להתמודד עם הכאב ולהמשיך הלאה.

לתרופות האלו יש סיכון של תופעות לוואי ואלרגיה, אך הן מגיעות עם חוברת הסברים פשוטה, קצרה ומתומצתת, כדי שאף אחד לא ייקח בטעות משהו לא טוב.
"בייחוד בצבא, זה לא טריוויאלי לתת למישהו תרופה ומרשם מבלי שרופא רשם לו אותה", מדגיש רס"ן בר-אל. "לטייסים זה ניתן בגלל המתאר המיוחד שהם מוצאים את עצמם בתוכו".

לאחרונה גם הוחלפה התחבושת האישית האמריקאית של הלוחמים לתחבושת אישית בפיתוח ישראלי. התחבושת החדשה אלסטית ומאפשרת לבצע לחץ מקומי ללא מאמץ רב.
כמו ה"קאט", גם אותה ניתן לשים באופן אישי, מה שאי אפשר לעשות עם התחבושת האמריקאית, המצריכה שתי ידיים על מנת ללחוץ על המקום, ללפף ולקשור את שני השרכים.

לפני מספר חודשים עודכנה הערכה במטוסי קרב, ולאחרונה הופצה בכל המערכים. ההערכה היא כי בתוך שנה וחצי היא כבר תהיה בכל המטוסים.

 
1 | 2