יומן ארועים

Bookmark and Share
מתרגלים חילוץ פורסם בתאריך 02.01.2011
תגיות: בסיס רמון , סימולטור
סימולאטור ראשון מסוגו שיתרגל חילוץ טייס ממטוס סופה (F-16 I) נבנה לאחרונה בגף כיבוי אש בבסיס רמון
יעל הררי

הסימולאטור שנבנה על-ידי אנשי גף הכיבוי, מדמה את הקוקפיט של המטוס ומאז שנכנס לפעילות מתאמנים עליו הכבאים בחילוץ פעם בשבוע.

"בכל תחילת משמרת אנחנו מלבישים את אחד הכבאים בציוד מלא של טייס, מושיבים אותו בסימולאטור ומתרגלים את החילוץ", הסביר רס"ר שמעון פרץ, מפקד תחנת כיבוי האש בבסיס. "הצלחנו לדמות באופן מדויק את כל מרכיבי תא הטייס ואת כל הפעולות שהכבאי צריך לעשות. החל מדימוי מצב של שחרור החופה ועד לפתיחת רצועות המצנח של הטייס".

הרעיון לבנות את הסימולאטור עלה מתוך הצורך באימוני חילוץ לעיתים קרובות יותר, בלי להשתמש בכל אימון במטוס סופה אמיתי. הרעיון הוגש כהצעת ייעול בבסיס על ידי רס"ב דוד אטיאס, מ"ע הדרכה בתחנת כיבוי האש ברמון.

במהלך התקופה האחרונה, אספו אנשי תחנת הכיבוי חלקי מטוסים ובנו את הקוקפיט השלם, על כל חלקיו.

"היה חיפוש ממושך אחר חלקים שירכיבו את המתקן. מדובר בעבודת נמלים", הסביר רס"ר פרץ. "השתמשנו בחלקים של סופות שאספנו מהבסיסים ובמטוסים שיצאו משימוש, כמו למשל בסופה שננטשה במהלך מלחמת לבנון השניה" .

המצב המדומה בסימולאטור מתאר מטוס שכבר נחת אך הקשר עם הטייס אבד והוא זקוק לחילוץ. "עכשיו אנחנו מוכנים הרבה יותר לכל הזנקה או תאונה שעלולה להתרחש על המסלול", אמר רס"ר פרץ. "אפילו כבאים מתחנות כיבוי אש אחרות מגיעים אלינו כדי להתרשם ולהתאמן בעצמם".

 
1 | 2