יומן ארועים

Bookmark and Share
זיהוי, מגע, יירוט פורסם בתאריך 20.12.2010
תגיות: סופה (F-16I) , מערך הבקרה
אירוע בלתי שגרתי התרחש בסוף השבוע בשמי אזור דרום ים המלח. חפץ בלתי מזוהה אשר חדר למרחב האווירי של מדינת ישראל, סיפק למערך הבקרה ומערך הקרב הזדמנות ליישם במציאות מתארים אותם חוו עד כה רק באימונים
יעל הררי ויהונתן מרוז

כלי-טיס בלתי מזוהה חדר ביום חמישי האחרון אל תוך המרחב האווירי של ישראל. זוג מטוסי סופה מטייסת "הנגב" הוזנק מבסיס רמון לביצוע מעקב ולבסוף יורט הבלון על ידי אחד המטוסים באמצעות טילי אוויר-אוויר. 

סא"ל זהר: "מטוסי הסופה הוזנקו לעבר המטרה ובמקביל הוכנסו סוללות של טילי קרקע-אוויר לכוננות מיידית. כאשר המטרה הייתה מעל דרום ים המלח, קיבלנו אישור להפיל אותה".

זו היא הפעם הראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה שמטוס קרב ישראלי מבצע יירוט אווירי, לאחר שבשנת 2006 חדרו למדינת ישראל מטוסים בלתי מאוישים מסוג "אבאביל" של ארגון חזבאללה והופלו על ידי חיל-האוויר.

"זה היה אירוע לא סטנדרטי שאנחנו לא מכירים בשגרת האימונים שלנו", סיפר סרן שגיא, הטייס אשר יירט את הבלון. "המשימה שלנו הייתה לזהות את העצם, ולאחר שראינו שהוא בלתי מאויש התקבלה ההוראה להפיל אותו. זה היה אירוע מעניין ומאתגר, שונה ממה שאנו עושים רוב הזמן".

בתא הקמנ"ק (קצין מערכות נשק) ישב במהלך היירוט בקר במילואים, סרן (מיל') אמיר: "האירוע התנהל בהתאם למה שאנחנו מתרגלים מאז שהפכנו לבקרים, כך שלא הייתה שום הפתעה", הוא מספר. "המטרה נעה במהירות. אחרי פרק זמן מסוים של שיקולים ומחשבות החלטנו לקחת מהאוויר מטוסי סופה שביצעו אימונים. הם יצרו מגע וקשר עין מהר יחסית. אנחנו מתייחסים לאירוע כזה בחומרה עד שיוכח אחרת".