יומן ארועים

Bookmark and Share
נפרד מחיל-האוויר פורסם בתאריך 09.11.2010
"אני לא מתרגש היום, כי מתרגשים כשעוזבים, אבל אני חוזר הביתה. בחצרים אני מרגיש בבית כי פה נולדתי וזוהי תבנית נוף מולדתי. אני לא עוזב את חיל-האוויר, לעולם גם לא אעזוב אותו באמת" אמר היום ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין בעת ארוע הפרידה שלו מהחיל
יעל הררי ויובל שוהם

ראש אמ"ן היוצא, האלוף עמוס ידלין, ששירת במשך עשרות שנים בחיל-האוויר במגוון רחב של תפקידים, נפרד היום מהחיל. ביום מיוחד שנערך לכבודו בבסיס חצרים עליו פיקד בעבר, הספיק ידלין לטוס במטוס העפרוני, לדמות גיחה ממלחמת יום-כיפור עם מטוס הרעם ולהיפרד מפורום המפקדים של החיל.


בתחילת היום טס ידלין במושב הקדמי של מטוס העפרוני, מטוס ההדרכה החדש של בית-הספר לטיסה. לאחר מכן, הגיע לטייסת "הפטישים", שם נערך תדריך שדימה את גיחתו המבצעית הראשונה של ידלין בשישה באוקטובר, 1973. כשירד מהגיחה אמר ידלין: "טסתי עכשיו מעל בסיס חצור, תל-נוף, עברתי מעל בית ילדותי בקיבוץ חצרים ומעל ירושלים. כשהייתי הנספח הצבאי בארה"ב, אמרו לי שוושינגטון היא מרכז העולם אבל אני יודע שירושלים היא לב העולם.


"כראש אמ"ן, עקבתי ודיווחתי על האמצעים של האויב וכולם נכנסו ללחץ ופחדו אבל אני הייתי רגוע, כי אני יודע שיש לנו את מטוס הרעם, שיש לנו את טייסת הפטישים ושיש לנו את חיל-האוויר".


בסוף היום נערכה פרידה מפורום מפקדים של חיל-האוויר, בהשתתפות מפקד החיל, האלוף עידו נחושתן והוקרן סרט על חייו של ידלין. האלוף נחושתן העניק לאלוף ידלין תשורות, בהן גם את טופס קורות חייו שמילא ידלין בתחילת קורס הטיס. האלוף נחושתן הקריא בחיוך כמה מהמשפטים שידלין כתב אז, לפני 40 שנה. "אני לא יודע אם אני מתאים להיות טייס קרב כי אינני עומד בכל הקריטריונים שטייסי קרב נדרשים להם, אך אני מקווה מאוד שאעבור את הקורס ורוצה בכך מאוד. במקרה ואודח מהקורס אעבור ליחידה קרבית אחרת, כגון סיירת מטכ"ל או צנחנים, אבל בינתיים אני לא חושב על האפשרות הזו".


לאחר מכן, אמר ידלין לנוכחים: "אני לא מתרגש היום, כי מתרגשים כשעוזבים, אבל אני חוזר הביתה. בחצרים אני מרגיש בבית כי פה נולדתי וזוהי תבנית נוף מולדתי. אני לא עוזב את חיל-האוויר, לעולם גם לא אעזוב אותו באמת. עברתי במהלך השנים 19 טייסות, 11 בסיסים, לא וויתרו לי על אף תפקיד. כשאני מסתכל אחורה על 40 שנות השירות שלי, אם הייתי יכול להיות שוב בן 19 הייתי עושה הכל מחדש. הגיחה המבצעית הראשונה שלי הייתה במלחמת יום-כיפור. המלחמה הזו עיצבה את חיי, גם איך שנכנסנו אליה וגם איך שיצאנו אליה. חיל-האוויר באותם ימים של לפני המלחמה היה עם בטחון עצמי מופרז ויהירות, ואני זוכר שביום הראשון למלחמה השארנו שלושה טייסים בתעלה. אני זוכר שמילואימניק בטייסת אמר למפקד: זאת לא המלחמה שחשבנו עליה.


כראש אמ"ן, אני חושב שעשיתי את הקדנציה הארוכה ביותר, חמש שנים. עברתי שתי מלחמות, אף על פי שהן לא דומות בכלל למלחמת יום הכיפורים, התמודדתי עם שתי תוכניות גרעין של מדינות אויב ושירתי תחת שרי ביטחון, ראשי ממשלה ורמטכ"לים. אתה תמיד צריך לקבל את האמון של כולם וזה לא פשוט. המקל בידיכם, אנחנו שומרים על ארצנו ועל עתיד ילדינו. אני מכיר את רובכם בצורה טובה ומשוכנע שתמשיכו להוביל את חיל-האוויר ואת המדינה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
צילום: יונתן מור
צילום: יונתן מור