יומן ארועים

Bookmark and Share
זכרון ירוק פורסם בתאריך 17.10.2010
תגיות: בסיס שדה-דב
בשנה שעברה נפטר סא"ל אלי אייל ז"ל, המפקד הראשון של שדה דב. באחת השיחות האחרונות שערך עם אל"ם י', מפקד הבסיס דאז, ביקש להנציח את המפקדה הראשונה של הבסיס
איתי איתמר

בשנת 2003, עברה מפקדת הבסיס למבנה הישן של טייסת "המסוקים הקלים", שנסגרה. מבנה המפקדה הישן, שעמד בסמוך לטייסת "הגמל המעופף", נהרס והותיר אחריו רחבה ריקה ומלאה חול. לפני שסיים את תפקידו, אמר אל"ם י': "אני לא רוצה בבסיס בטון אספלט, אני רוצה לראות ירוק בעיניים" והציע להנציח את המקום בצורה "טבעית".

הבוקר נערך בבסיס טקס חניכת "גינת המורשת" בראשות מפקד חיל-האוויר, אלוף עידו נחושתן ובמעמד משפחתו וחבריו של סא"ל אייל ז"ל, ביניהם גם אל"ם (מיל') צחיק יבנה, שטס לצידו של אייל שנים רבות.
"הבסיס הראשון של חיל-האוויר הישראלי הוא מקום מוערך מאוד", אמר האלוף נחושתן. "תמיד יפה לראות איפה הייתה ההתחלה ואיך היא נראתה. הבסיס התחיל כמעט מכלום. מה שקבע את ההתחלה זו הנחישות והאיכות של האנשים היא מה שקבעה את ההמשך. אני מקווה שזה גם מה שיקבע את המצב בעתיד".

אל"ם ל', מפקד הבסיס הנוכחי, שהייה סגן מפקד טייסת בבסיס באותה תקופה, נזכר כיצד ליווה אותם אלי ז"ל במשך שנים רבות והסביר להם איך לנהל ולפקד על הטייסות. "העתיד שלנו נראה טוב מאוד בזכות אנשים כאלו, זו הייתה חוויה להכיר אותו".

"מכיוון שאבא לא נמצא כאן, אנחנו נגיד כמה מילים בשמו", אמר מסד אייל, בנו הבכור של אלי. מסד עצמו שירת כנווט בטייסת "אבירי הזנב הכתום" עליה פיקד אביו, אחת מתוך שבע טייסות עליהן פיקד. "הייתה לו מודעות לחשיבות של הנצחת ההיסטוריה והמורשת. יש מקומות שאתה עובר בהם ולא מודע לתפקיד ההיסטורי ולחלק שהם לוקחים בעברנו. אבא האמין במשפט 'מי שאינו מכיר בעברו, אין לו עתיד'. אם הוא היה כאן הוא היה מספר על הגיחות המבצעיות והטיסות של כל החיל, שיצאו מכאן. הוא ביקש שינציחו את מה שהיה במקום הזה, משום שכאן הכל התחיל. מבחינתנו זו סגירת מעגל ואנחנו שמחים שזה סוף סוף קרה".

בני המשפחה העניקו למפקד הבסיס עותק מוגדל של לוח הטיסות הראשונות והגיחות המבצעיות של חיל-האוויר שהמריאו מבסיס שדה דב. "לחיי ההקמה של החיל" בירך אל"ם ל' בהרמת הכוסית שחתמה האירוע. "מי שטס, שלא ישתה", הוסיף מסד בחיוך.

 

 
1 | 2 | 3