יומן ארועים

Bookmark and Share
אין מקום רחוק מדי פורסם בתאריך 11.10.2010
תגיות: בסיס תל נוף , מבצע " רגל עץ"
זו הייתה התקיפה הארוכה והרחוקה מכולן. 25 שנים אחרי מבצע "רגל עץ" לתקיפת מטה אש"ף בטוניס, התכנסו המשתתפים במבצע להיזכר ולהזכיר. למרות הזמן שעבר והשינויים שהתרחשו, הבטיח להם מפקד בסיס תל-נוף שהדברים הגדולים לא השתנו
יעל הררי

בבסיס תל-נוף, המתגאה בסיסמתו "בסיס לכל מעגל", ציינו ביום חמישי האחרון 25 שנה למבצע "רגל עץ", בטייסת "חוד החנית". מבצע "רגל עץ" נותר עד היום התקיפה האווירית הרחוקה ביותר שבוצעה אי פעם על-ידי מדינת ישראל.

ב-1 באוקטובר 1985, תקפו שישה מטוסים מטייסת "חוד החנית" ועוד שני מטוסים מטייסת "אבירי הזנב הכפול" את מפקדת אש"ף בטוניס, בעקבות רצח של שלושה ישראלים על סיפון יאכטה שעגנה במארינה של העיר לרנקה בקפריסין. "כוח 17" של אש"ף לקח אחריות על הפיגוע ובישראל הוחלט באותו יום על התגובה -  תקיפה אווירית.

12 הטייסים והנווטים מטייסת "חוד החנית" שהשתתפו בתקיפה חזרו ביום חמישי אל הטייסת בה שירתו בעבר. הם הצטרפו אל הטייסים הסדירים וערכו איתם תחקיר משותף על תרגיל שערכו בבוקר והמשיכו לביקור בטייסת מנ"ט (מרכז ניסויי טיסה). לאחר מכן נערך שיח לוחמים עם אנשי הטייסת המשרתים בה היום, במסגרתו סיפר ראש תחום הסטוריה, סא"ל מוטי חבקוק, על הרקע לתקיפה והטייסים סיפרו על המבצע מנקודת מבטם.

בערב הגיעו אל הטייסת כל המשתתפים בתקיפה ובני משפחותיהם. היו שם גם אנשי טייסת "ענקי המדבר" שביצעו את התדלוק האווירי בתקיפה ואנשי טייסת "אבירי הזנב הכפול". גם אנשי הצוות הטכני שהכין את המטוסים לתקיפה נכחו בטקס.

באירוע הוקרן סרט על הרקע לתקיפה והוענקה למשתתפים מתנה לציון האירוע, שכללה בין היתר צילום של המפות בהן השתמשו ותמונה קבוצתית של המשתתפים.

"חלפו 25 שנים. הטייסת שהייתה רק בת שלוש וחצי התבגרה, החנית הפכה נאה, המדים הכחולים של הצוות הטכני הפכו לסרבלים כחולים, הבז הפך למשופר והסלוגן שהתנוסס בחדר התדריכים: 'הדרך היחידה להגדיר את גבולות האפשרי היא על-ידי חצייתם לעבר הבלתי אפשרי', הפך להיות: 'אין מקום שהוא רחוק מדי'", אמר מפקד בסיס תל-נוף, תא"ל ע'. "חלפו 25 שנים. הבלורית הפכה מעט יותר דלילה ומעט יותר לבנה, אבל הדברים הגדולים לא השתנו. הכח האווירי שפעל בגמישות ויצירתיות עודנו רלוונטי. הטווחים והאיומים עדיין כאן. חלפו 25 שנים, אני סיימתי את כיתה  י"ב  באותם הימים. היום כמפקד הבסיס אני יכול לומר לכם: אני גאה בעשייתכם ואתם, בטחו בחיל-האוויר, כי אין לנו ארץ אחרת".

 
1 | 2 | 3 | 4